Vyřazování amerických jaderných elektráren spouští debatu o financování jejich likvidace

Společnost Entergy zveřejnila koncem října svůj záměr uzavřít jadernou elektrárnu Pilgrim ve státě Massachusetts nejpozději v červnu 2019. Podle vyjádření představitele Entergy Billa Mohla není další provoz elektrárny ekonomicky rentabilní, firma na něm prodělá 40 milionů dolarů za rok. Příčinou nepříznivých ekonomických výsledků je především levná elektřina z konkurenčních zdrojů. Reaktor v elektrárně Pilgrim je v provozu 43 let.

Předčasné uzavření zvažují také provozovatelé elektráren James FitzPatrick a Indian Point ve státě New York. Podle bývalého vedoucího jaderného dozoru Gregoryho Jaczka lze kolem roku 2030 očekávat vlnu ukončování provozu jaderných reaktorů. Blíží se tedy doba, kdy bude třeba zaplatit likvidaci reaktorů a zajištění vyhořelého paliva. Třebaže všichni provozovatelé jsou povinni vytvářet finanční rezervu na likvidaci reaktorů, objevují se pochybnosti, zda uložené prostředky pokryjí nezbytné náklady.

Gregory Jaczko tvrdí, že šedesátiletá lhůta na likvidaci reaktorů má spíše finanční než technické opodstatnění. Provozovatelé spoléhají na to, že se jim podaří pomocí finančních operací prostředky vyčleněné do rezervy navýšit. Stávající úroveň rezerv by na likvidaci reaktorů nestačila. Vychází přitom ze zkušeností s elektrárnou Connecticut Yankee, která byla odstavena v roce 1996.

Legislativa, která určuje pravidla pro likvidaci reaktorů, je v USA v kompetenci jednotlivých států. Peter Bradford, bývalý předseda energetické regulační komise státu New York, doporučuje představitelům jednotlivých států, aby pravidla pro likvidaci jaderných elektráren upřesnili ještě před ukončením jejich provozu.

Více informací:
https://www.bostonglobe.com/metro/2015/10/13/entergy-close-pilgrim-nuclear-power-station-nuclear-power-plant-that-opened/fNeR4RT1BowMrFApb7DqQO/story.html
http://www.capitalnewyork.com/article/albany/2015/10/8579839/new-york-nuclear-plants-phase-out-challengingly

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons