Stanovisko švédských Přátel Země a Švédského protijaderného hnutí k problematice jaderného odpadu

Problém s jaderným odpadem je důvodem pro přechod k obnovitelným zdrojům energie. Jaderná energetika pokračuje v produkování odpadu, který představuje ohrožení života na více než 100,000 let! Přátelé Země a Švédské protijaderné hnutí věří, že se společnost nezabývá problematikou odpadu zodpovědně.

Berte problém jaderného odpadu vážně! Přestaňte odpad vyrábět!

Je nesmyslné tvrdit, že existuje funkční bezpečný způsob skladování tak riskantního odpadu na 100,000 let. Není možné zajistit bezpečnost po tak dlouhé časové období. To platí bez ohledu na volbu metody! Nedokážeme zkrátka předvídat geologický a sociální vývoj tak daleko do budoucnosti.

Domníváme se proto, že hlavní prioritou musí být zastavení produkce jaderného odpadu. Přestaňte užívat jadernou energii a nahraďte ji energetickou účinností, úsporou energie a obnovitelnými zdroji energie! Množství odpadu, které je třeba řešit, by mělo být minimalizováno. Náklady na jadernou energetiku jsou v současnosti silně podhodnoceny vzhledem k tomu, že otázka odpadu bude vyžadovat obrovské prostředky jak v dohledné tak v nepředvídatelné budoucnosti.

Forsmark - žádné bezpečné řešení problematiky odpadů!

Postoj švédské Společnosti pro nakládání s jaderným palivem a odpadem (SKB), že hlubinné úložiště ve Forsmarku je bezpečné, je sporné z několika důvodů. Navrhované hlubinné úložiště ve Forsmarku se nachází na pobřeží Baltského moře. Pokud by došlo k radioaktivnímu úniku, Baltské moře by bylo znečištěno, což by mělo dopad na celý ekosystém a miliony lidí žijících v pobřežních oblastech Baltského moře. Za další, umístění hlubinného úložiště hned vedle aktivní jaderné elektrárny představuje riziko, že pracovní činnosti zabývající se odpadem by musely být náhle přerušeny, pokud by došlo k jaderné havárii.

Zákon o životním prostředí požaduje, aby SKB prověřila několik přijatelných možností pro umístění úložiště. Nejsme sami s naší kritikou, že alternativní metody skladování nebyly důkladně prostudovány. Dále se domníváme, stejně jako mnoho dalších zúčastněných stran, že nejsou k dispozici adekvátní znalosti o několika aspektech navrhovaného způsobu skladování, jako je nedostatečný výzkum rizika zemětřesení a jak se budou navrhované kontejnery z mědi a bentonitový jíl chovat jako ochranná bariéra v čase. Z těchto důvodů věříme, že není v současnosti možné, aby Environmentální soud, Úřad pro radiační bezpečnost a následně vláda ve Švédsku určily, zda je návrh společnosti SKB nejlepší metodou.

Požadujeme transparentnost a výzkum nezávislý na průmyslu!

Jaderný průmysl má absolutní zájem prezentovat problém jaderného odpadu, jako by byl vyřešený, protože chtějí i nadále provozovat jaderné elektrárny. Je nerozumné, aby firma SKB z jaderného průmyslu – soukromá společnost s právem na zachování důvěrných informací jako obchodní tajemství – nesla odpovědnost za většinu výzkumu v oblasti odpadu. Jsme přesvědčeni, že peníze na financování výzkumu kvůli hlubinnému úložišti, byly použity nezodpovědně. Do značné míry jimi bylo podpořeno jednostranné prosazování metody společnosti SKB, která nyní navrhuje úložiště ve Forsmarku.

Žádáme plnou demokratickou odpovědnost společnosti SKB za svou práci a změnu zákona tak, aby byla odpovědnost za výzkum a vývoj alternativních metod věnována stranám nezávislým na průmyslu. Vyzýváme také k ochraně práva všech zaměstnanců dotčených společností zveřejňovat nesouhlasné názory. Je katastrofální, pokud ti, kteří objeví chyby nebo sporné údaje nemohou publikovat své názory, aniž by ztratili svá zaměstnání za neloajalitu vůči jejich společnosti.

Účast veřejnosti před podáním žádosti!

Požadavku zákona o životním prostředí na veřejnou konzultaci před tím, než je žádost podána, nebylo vyhověno. Mimo jiné, samospráva Östhammar, ve které se nachází Forsmark, opakovaně poukazuje na důležitost odborné diskuze o bezpečnostní analýze k úložišti. Právě v této bezpečnostní analýze SKB popisuje model použitý pro posouzení rizik. Navzdory všemu, konzultace o posouzení bezpečnosti nebyla dosud uskutečněna.

Větší demokratický proces!

V neposlední řadě požadujeme, aby byla veřejnosti dána větší příležitost zaujmout stanovisko k této problematice jaderného odpadu ve skutečně demokratickém procesu. Je nesmyslné očekávat, že volení zástupci zaujmou dobře promyšlený postoj k tomuto typu problému, aniž by byl komplexněji zanalyzován a bylo o něm diskutováno ve společnosti. Ústřední místo zaujímá v tomto kontextu diskuze na téma nakládání s odpady v souvislosti s budoucností jaderné energetiky.

Více informací:
http://www.nonuclear.se/jv_fmkk_karnkraftsavfallsfragan2011en

*****

(C)  Olga Kališová, Temelin.cz podle stanoviska Friends of the Earth Sweden a The Swedish Anti-Nuclear Movement