Likvidaci jaderné elektrárny San Onofre komplikují potíže při manipulaci s jaderným odpadem
Úterý, 28 Srpen 2018 00:00

Společnost Southern California Edison (SCE), která provádí likvidaci jaderné elektrárny San Onofre, zveřejnila informaci o nehodě při manipulaci s jaderným odpadem. Barel s vyhořelým palivem se při transportu do nově vybudovaného skladu zachytil za část stavební konstrukce a nebyl usazen do správné polohy. Podle SCE šlo o chybu dělníků dodavatelské firmy, které SCE nařídila dodatečné proškolení. Firma deklarovala, že nedošlo k narušení integrity barelu, jehož poloha byla následně upravena v souladu s plánem.

Postup likvidace elektrárny zahrnuje přemístění vyhořelého paliva z bazénů do suchého skladu vybudovaného v areálu elektrárny. Práce na manipulaci s jaderným odpadem byly na dobu dodatečného proškolení pracovníků přerušeny. V likvidované elektrárně se nachází 1600 tun vyhořelého paliva.

Společnost SCE se rozhodla ukončit provoz obou reaktorů v elektrárně San Onofre v roce 2013, když byly zjištěny vážné závady u nově instalovaných parogenerátorů. Likvidace byla zahájena v roce 2016 a je naplánována na 20 let. Náklady jsou odhadovány na 4,4 miliardy dolarů (97 miliard korun).

Více informací:
https://www.pe.com/2018/08/13/san-onofre-nuclear-waste-canister-incident-resulted-in-lessons-learned/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons

 
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner