Finskému reaktoru Olkiluoto 3 hrozí další odklad, jaderný dozor identifikoval bezpečnostní problém
Pondělí, 25 Únor 2019 00:00

Projekt jaderného reaktoru EPR ve finském Olkiluotu, který staví francouzská společnost Orano (dříve Areva), čelí dalšímu problému. Finský jaderný dozor identifikoval bezpečnostní problém v primárním okruhu reaktoru. U kompenzátoru tlaku, který je umístěn v blízkosti reaktorové nádoby, byla zjištěna nepřípustná úroveň vibrací. Odpovědný pracovník jaderného dozoru Pekka Valikangas uvedl, že problém musí být odstraněn, aby bylo možné vydat povolení k provozu reaktoru. Jaderný dozor navrhl dvě varianty řešení, z nichž si vlastník reaktoru TVO a dodavatelská firma Orano mají vybrat.

Zatím není zřejmé, zda si odstranění závady vyžádá další odklad spuštění reaktoru, které je aktuálně plánováno na leden 2020. Spuštění v roce 2020 znamená zpoždění o jedenáct let oproti původně plánovaném termínu. Délka výstavby se tak dostává na patnáct let, což je o pět let více než světový průměr u reaktorů dokončených v posledních deseti letech.

Více informací:
https://www.reuters.com/article/us-finland-nuclear-safety/exclusive-safety-problem-found-at-oranos-finnish-reactor-before-start-up-regulator-idUSKCN1QB1O9

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons

 
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner