Do jaké míry ovlivnila fukušimská havárie ceny reaktorů?
Středa, 17 Červenec 2019 00:00

V české debatě o vysokých nákladech na výstavbu jaderných reaktorů a neustálém protahování (především evropských a amerických) projektů se nezřídka vyskytuje názor, že jednou z příčin je zpřísnění pravidel po havárii v japonské Fukušimě. Například v článku Hospodářských novin z 12. června s názvem „Evropa je pro energii z jádra zakletá. Postavit české bloky včas a za rozumnou cenu by byl unikát je uvedeno, že mezi důvody pro zdražování jaderných projektů uvádí téměř všichni experti vývoj po fukušimské havárii.

Není pochyb o tom, že roztavení reaktorů v elektrárně Fukušima Daiiči na jaderný průmysl vážně ekonomicky dopadlo. Podle odhadů serveru Platts stála opatření pro vylepšení bezpečnosti stávajících reaktorů v globálním součtu 47 miliard dolarů. Opatření provedená v důsledku zátěžových testů byla v některých případech skutečně nákladná.

V případě nových reaktorů ovšem nelze problém hodnotit jednoznačně (podrobné zmapování není veřejně dostupné). Jak podotýká Jan Haverkamp z Greenpeace a WISE, reaktor EPR stavěný ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville byl vyprojektován dlouho před fukušimskou havárií, výstavba obou projektů byla zahájena před rokem 2011. Jde přitom o reaktor třetí generace, s lepšími bezpečnostními parametry než měly bloky zničené ve Fukušimě.

Ze stejného důvodu lze prodražení projektů ve Velké Británii nebo ve Spojených státech spojovat s Fukušimou pouze nepřímo. Jiným případem je výstavba reaktorů druhé generace ve slovenských Mochovcích, kde se vzhledem ke konceptu z osmdesátých let mohla dodatečná opatření promítnout. V tomto případě ovšem nepřipadá v úvahu, že by se projekt mohl v Evropě opakovat.

Jediným faktorem, který by nové reaktory v reakci na havárii mohl zdražovat, je zvýšená náročnost jaderných dozorů. Například v případě opravy svarů u reaktoru Flamanville vystupuje francouzský jaderný dozor nekompromisně. Důslednosti kontrolorů jaderné bezpečnosti ovšem musí být na nejvyšší možné úrovni. Nakolik se promítá do ceny reaktorů, se nedá přesně určit. Nedbalost by se ovšem mohla prodražit mnohem více.

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / fotografie: Reuters

 
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner