Problémy s uskladněním radioaktivních odpadů v německém úložišti Asse
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 00:00

V úložišti jaderného odpadu v německém Asse u Wolfenbüttelu začaly vrty, které mají prozkoumat vodonosné vrstvy v půdě. To oznámila mluvčí Společnosti pro konečné skladování BGE, která je za skladování jaderného odpadu odpovědná. Protože zde dochází k nečekaným průsakům vody do úložiště, které je bývalým solným dolem, bylo rozhodnuto, že budou zde uložené kontejnery s jaderným odpadem opět vyjmuty na povrch. Pro plánované vyjmutí radioaktivních odpadů ze země je důležité vědět, jak jsou tyto vodonosné vrstvy pod vrchem Asse situovány a kudy se voda dostává do důlního díla.

Plánováno je tak podle společnosti BGE celkem 6.000 vrtů, které budou hluboké až 15 metrů. Malými odstřely se mají vyvolat seismické vlny. Na celkem 46.000 bodech naměřené echo by mělo ukázat podzemní struktury. Dotčená plocha zabírá 37,5 kilometrů čtverečních. Pomocí získaných dat bude možné vytvořit přesné podklady nezbytné pro povolení zpětného vyjmutí uložených kontejnerů a uzavření úložiště, sdělila mluvčí společnosti BGE.

Vrty v lesní oblasti budou pravděpodobně trvat do začátku ledna příštího roku, potom bude následovat seismické měření půdního podloží. V srpnu letošního roku přitom proběhly první testovací vrty.

V úložišti je uskladněno celkem 126.000 sudů s mírně a středně radioaktivními odpady. Protože dochází k průsakům vody do tohoto bývalého solného dolu, byl vydán zákonný příkaz k okamžitému uzavření dolu poté, co bude odtud vyjmut zde uskladněný odpad.

Originál článku:
https://www.sueddeutsche.de/politik/atom-peine-bohrungen-am-atommuelllager-asse-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-191007-99-196338

*****
(C) Překlad Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: archiv Calla

 
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner