Švýcarsko dočasně bez jaderné elektřiny
Středa, 19 Srpen 2015 00:00

V noci na pondělí 17. srpna byl z důvodu úniku páry v sekundárním okruhu odstaven reaktor ve švýcarské jaderné elektrárně Gösgen. Vzhledem k tomu, že všechny ostatní jaderné zdroje byly v danou chvíli mimo provoz, zůstalo Švýcarsko dočasně bez domácí jaderné elektřiny. Ta přitom v průměru zajišťuje 40 % dodávek.

Závadu zařízení v Gösgenu nepovažuje provozovatel elektrárny za vážnou, po provedení opravy a kontroly relevantních součástí by měla být opětovně uvedena do provozu. Vážnějšímu problému čelí první blok v elektrárně Benzau, který byl odstaven letos v březnu. Ultrazvuková kontrola jeho tlakové nádoby totiž indikovala výskyt trhlin v plášti, který vyžaduje další vyhodnocení. Kvůli podobnému problému jsou již řadu měsíců mimo provoz belgické reaktory Doel 3 a Tihange 2. Blok Benzau 1 byl spuštěn v roce 1969 a aktuálně je nejstarším provozovaným reaktorem na světě.

Od poloviny srpna je odstaven také blok Benzau 2 kvůli planované údržbě. Během ní proběhne proběhne stejná kontrola tlakové nádoby jako na prvním bloku. Výsledky kontrol vyhodnotí švýcarský jaderný dozor, který rozhodne o opětovném spuštění reaktorů.

V roce 2011 rozhodl švýcarský parlament o postupném ukončení provozu jaderných reaktorů bez náhrady, konkrétní časový plán však dosud nebyl schválen.

Více informací:
http://www.swissinfo.ch/eng/power-plants_country-wide-nuclear-shutdown-due-to-repairs/41607338

http://www.ensi.ch/en/2015/07/16/more-investigations-are-needed-on-the-reactor-pressure-vessel-of-beznau-1/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek:  "Akw goesgenmai2010" by Ch-info.ch - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons

 
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner