Žádný trest za masivní únik v australském uranovém dole

V prosinci 2013 došlo ke kolapsu nádrže v uranovém dole Ranger v australském Severním Teritoriu, ze které uniklo 1,4 milionů litrů radioaktivního kalu. Při vyšetřování se zjistilo, že poškozením gumového těsnění a působením kyselinové směsi došlo ke korozi ocelové stěny nádrže a následně k jejímu porušení.

Provoz v dole byl na šest měsíců pozastaven. O více než dva roky později Ministerstvo pro těžbu a energetiku (DME) v Severním Teritoriu rozhodlo, že nebude trestně stíhat Energy Resources of Australia (ERA), dceřinou společnost Rio Tinto, za způsobení tohoto obrovského úniku. DME tvrdí: „že není ve veřejném zájmu stíhat ERA podle zákona Mining Management Act“ nebo jakéhokoliv jiného zákona.

Rozhodnutí bylo „nedbalé, nedostatečné a hluboce neuspokojivé“, řekl Dave Sweeney z Australské nadace na ochranu přírody. „Mnoho lidí očekávalo, že regulátor převezme zodpovědnost a usměrní to tam – místní lidé a Kakadu [pozn. Národní park Kakadu] si zaslouží lepší zacházení než tuto nezdařenou a ochablou reakci od DME.“

Senátor za Stranu zelených, Scott Ludlam, řekl: „Regulátorovi se nezdařilo, aby zabránil úniku, vzal si roky na projednávání a nevyprodukoval nic. V podstatě oznámil těžebním společnostem v Severním Teritoriu, že neexistují žádné právní důsledky za jejich katastrofální nedbalost. Naléhavě žádáme vládu Severního Teritoria, aby okamžitě zvrátila toto rozhodnutí a donutila ERA nést odpovědnost.“

Podle podmínek pronájmu je ERA povinna ukončit veškerou těžbu a zpracování uranových rud v dole Ranger do ledna 2021. ERA má ze zákona povinnost rekultivovat lokalitu tak, aby mohla být začleněna do okolního Národního parku Kakadu, který je na seznamu památek Světového dědictví od roku 2026.

Originál článku: No prosecution for massive spill at Australian uranium mine, zpravodaj WISE Nuclear Monitor, 16. března 2016, č. 820

*****

(C) Olga Kališová, Sonne und Freiheit // Foto: archiv Calla