Bezpečnost atomu


Fukušima a ochota zavřít oči před následky jaderných havárií (3. část - závěrečná)
Pátek, 24 Červenec 2015 00:00

John Downer, převzato z The Ecologist

Propagátoři jaderného průmyslu dokázali vymyslet řadu komunikačních obratů pro ospravedlnění katastrof v jaderných zařízeních. Třebaže nejde o neprůstřelnou argumentaci, slouží dobře svému účelu - udržuje přesvědčení politických a mediálních špiček i široké veřejnosti o dokonalé bezpečnosti reaktorů. První část textu si přečtete zde, druhou pak zde.

 
Reaktor ve Flamanville má další problém – nefunkční ventily
Pondělí, 15 Červen 2015 00:00

Inspektoři ze státní organizace IRSN objevili další potenciálně nebezpečnou závadu u rozestavěného reaktoru EPR ve francouzském Flamanville. Pojistné ventily na zařízení pro vyrovnávání tlaku v potrubí primárního okruhu neplnily při testech řádně svoji funkci. Ztráta chladiva v důsledku chybného fungování pojistného ventilu byla jednou z příčin havárie v americké elektrárně Three Mile Island, která v roce 1979 vedla k částečnému roztavení aktivní zóny reaktoru.

 
Fukušima a ochota zavřít oči před následky jaderných havárií (2. část)
Pondělí, 27 Duben 2015 00:00

John Downer, převzato z The Ecologist

Propagátoři jaderného průmyslu dokázali vymyslet řadu komunikačních obratů pro ospravedlnění katastrof v jaderných zařízeních. Třebaže nejde o neprůstřelnou argumentaci, slouží dobře svému účelu - udržuje přesvědčení politických a mediálních špiček i široké veřejnosti o dokonalé bezpečnosti reaktorů. Předchozí část textu si přečtete zde.

 
Padesátiprocentní pravděpodobnost dalšího Černobylu před rokem 2050, říkají bezpečnostní specialisté
Pátek, 24 Duben 2015 00:00

A podle největší statistické analýzy jaderných havárií, jaká byla kdy provedena, je zde rovněž padesátiprocentní pravděpodobnost, že se v následujících deseti letech přihodí katastrofa o rozsahu americké jaderné elektrárny Three Mile Island.

 
Jaderný dozor: problém s reaktorem EPR může být drahý
Středa, 22 Duben 2015 00:00

Šéf francouzského jaderného dozoru Pierre-Franck Chevet uvedl v rozhovoru pro deník Le Parisien, že materiálové vady detekované v tlakové nádobě rozestavěného reaktoru EPR ve Flamanville mohou být velmi závažné a řešení může přijít společnost Areva (hlavního dodavatele technologie) hodně draho. Ve dně a víku tlakové nádoby reaktoru byly zjištěny anomálie, které mohou znamenat zhoršení mechanických vlastností oceli.

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 10 / 27