Bezpečnost atomu


Manažer výstavby turecké jaderné elektrárny Akkuyu rezignoval kvůli neshodám s Rosatomem
Pondělí, 28 Září 2015 00:00

Faruk Uzel, který v uplynulých čtyřech letech zastával vysokou manažerskou pozici ve společnosti Akkuyu Nuclear JSC odpovědné za výstavbu první turecké jaderné elektrárny, na začátku září odstoupil z funkce. Hlavním důvodem byla nespokojenost s prací generálního dodavatele, ruské státní společnosti Rosatom. Faruk Uzel doporučil, aby Turecko odstoupilo od mezivládní smlouvy s Ruskem a v projektu pokračovalo bez Rosatomu. Svoji rezignaci zdůvodnil riziky spojenými s pokračováním projektu v současném nastavení.

 
Švýcarsko dočasně bez jaderné elektřiny
Středa, 19 Srpen 2015 00:00

V noci na pondělí 17. srpna byl z důvodu úniku páry v sekundárním okruhu odstaven reaktor ve švýcarské jaderné elektrárně Gösgen. Vzhledem k tomu, že všechny ostatní jaderné zdroje byly v danou chvíli mimo provoz, zůstalo Švýcarsko dočasně bez domácí jaderné elektřiny. Ta přitom v průměru zajišťuje 40 % dodávek.

 
Dlouhodobé vystavení nízkým dávkám záření může zvýšit riziko vzniku leukémie
Pátek, 31 Červenec 2015 00:00

Dlouhodobý výzkum zjistil u více než 300 000 pracovníků ve Francii, Spojených státech a Velké Británii, kteří byli mnoho let vystaveni nízkým dávkám radiace, zvýšené riziko úmrtí na leukémii.

 
Fukušima a ochota zavřít oči před následky jaderných havárií (3. část - závěrečná)
Pátek, 24 Červenec 2015 00:00

John Downer, převzato z The Ecologist

Propagátoři jaderného průmyslu dokázali vymyslet řadu komunikačních obratů pro ospravedlnění katastrof v jaderných zařízeních. Třebaže nejde o neprůstřelnou argumentaci, slouží dobře svému účelu - udržuje přesvědčení politických a mediálních špiček i široké veřejnosti o dokonalé bezpečnosti reaktorů. První část textu si přečtete zde, druhou pak zde.

 
Reaktor ve Flamanville má další problém – nefunkční ventily
Pondělí, 15 Červen 2015 00:00

Inspektoři ze státní organizace IRSN objevili další potenciálně nebezpečnou závadu u rozestavěného reaktoru EPR ve francouzském Flamanville. Pojistné ventily na zařízení pro vyrovnávání tlaku v potrubí primárního okruhu neplnily při testech řádně svoji funkci. Ztráta chladiva v důsledku chybného fungování pojistného ventilu byla jednou z příčin havárie v americké elektrárně Three Mile Island, která v roce 1979 vedla k částečnému roztavení aktivní zóny reaktoru.

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 10 / 27