Těžba uranu
Starostové zásadně nesouhlasí s novým dolem, vláda nerozhodla
Pondělí, 15 Prosinec 2014 00:00

Vláda v pondělí 15. prosince projednávání návrhu na přípravu nového uranového dolu přerušila do 22. 12. O plánu ministra Mládka na zahájení schvalovacího procesu, který umožní stavbu nového uranového dolu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice mezi Polnou a Přibyslaví na Českomoravské vrchovině se tak bude rozhodovat 22. prosince. Starostové nejbližších sídel - Přibyslavi, Polné, Brzkova a Věžnice vydali své prohlášení, kde s těžbou zásadně nesouhlasí.

Celý článek...
 
Nadělí vláda uranový důl?
Sobota, 13 Prosinec 2014 00:00

Ministři na svém pondělním jednání rozhodnou o plánu ministra Mládka na zahájení schvalovacího procesu, který umožní stavbu nového uranového dolu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice mezi Polnou a Přibyslaví na Českomoravské vrchovině. V případě odsouhlasení kontroverzního návrhu provede státní podnik DIAMO v oblasti další geologické průzkumy, rozšíří ochranu ložisek na úkor obci a pokusí se získat územní rozhodnutí na stavbu.

Celý článek...
 
Ministerstvo průmyslu: nový uranový důl u Brzkova již za 5 let
Pondělí, 10 Listopad 2014 00:00

Ministerstvo průmyslu navrhne vládě, aby státní podnik DIAMO mohl začít připravovat těžbu na ložisku Brzkov a Horní Věžnice. Nový uranový důl by se tak mezi Polnou a Přibyslaví na Českomoravské vrchovině měl začít hloubit již v roce 2019. Vyplývá to z dokumentu pro vládu, který se spolkům podařilo získat ze zdrojů z ministerstva.

Celý článek...
 
Bystřická beseda přispěla k úspěchu místního referenda
Čtvrtek, 16 Říjen 2014 00:00

Beseda v Bystřici nad Pernštejnem před referendem k závodu na výrobu jaderného paliva se konala v místním kulturním domě 1.října 2014 za účasti asi 250 návštěvníků. Zástupci hlavního organizátora besedy spolku Bystřičáci byli Vít Novotný a Marie Dvořáková. Moderoval Edvard Sequens z Cally. Přednášeli Peter Diehl (WISE Uranium) a Dalibor Stráský (pověřenec země Horní Rakousy pro otázky jaderných zařízení). Třetí přednášející Miroslav Šuta (Centrum pro životní prostředí a zdraví) bohužel nedorazil (jeho prezentaci přítomní shlédli bez komentáře a najdete ji  http://www.bystricebezradiace.cz). Akce vznikla ve spolupráci s Callou a spolkem „Nechceme úložiště”, jehož členové přišli podpořit místní. Mezi příchozími byli taktéž členové brzkovského spolku „Naše budoucnost bez uranu”. Z besedy byl pořízen videozáznam, jenž je k vidění rovněž na webu spolku.

Celý článek...
 
Tváře uranu v Polné
Pondělí, 22 Září 2014 00:00

Od 24. září do 31. října 2014 bude v průchodu Knihkupectví Kuba a Pařízek na Husově náměstí v Polné ke shlédnutí výstava „Tváře uranu“ a to v souvislosti s plány na otevření nového uranového dolu u nedalekého Brzkova. Fotografie zachycují nejvýznamnější místa spojená s těžbou uranu v České republice (Stráž pod Ralskem, Dolní Rožínka, Jáchymov, Příbramsko), sanacemi či rekultivacemi odkališť.  Portréty  lidí, jejichž životy ovlivnila těžba uranu, doplňují celkový obraz a dávají tak výstavě lidský rozměr.  V souboru   fotografií   jsou   vzpomenuti   i   političtí   vězni   odsouzení   k otroctví nucených prací při těžbě uranu.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 6 / 11
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner