Těžba uranu
Ministerstvo průmyslu: nový uranový důl u Brzkova již za 5 let
Pondělí, 10 Listopad 2014 00:00

Ministerstvo průmyslu navrhne vládě, aby státní podnik DIAMO mohl začít připravovat těžbu na ložisku Brzkov a Horní Věžnice. Nový uranový důl by se tak mezi Polnou a Přibyslaví na Českomoravské vrchovině měl začít hloubit již v roce 2019. Vyplývá to z dokumentu pro vládu, který se spolkům podařilo získat ze zdrojů z ministerstva.

Celý článek...
 
Bystřická beseda přispěla k úspěchu místního referenda
Čtvrtek, 16 Říjen 2014 00:00

Beseda v Bystřici nad Pernštejnem před referendem k závodu na výrobu jaderného paliva se konala v místním kulturním domě 1.října 2014 za účasti asi 250 návštěvníků. Zástupci hlavního organizátora besedy spolku Bystřičáci byli Vít Novotný a Marie Dvořáková. Moderoval Edvard Sequens z Cally. Přednášeli Peter Diehl (WISE Uranium) a Dalibor Stráský (pověřenec země Horní Rakousy pro otázky jaderných zařízení). Třetí přednášející Miroslav Šuta (Centrum pro životní prostředí a zdraví) bohužel nedorazil (jeho prezentaci přítomní shlédli bez komentáře a najdete ji  http://www.bystricebezradiace.cz). Akce vznikla ve spolupráci s Callou a spolkem „Nechceme úložiště”, jehož členové přišli podpořit místní. Mezi příchozími byli taktéž členové brzkovského spolku „Naše budoucnost bez uranu”. Z besedy byl pořízen videozáznam, jenž je k vidění rovněž na webu spolku.

Celý článek...
 
Tváře uranu v Polné
Pondělí, 22 Září 2014 00:00

Od 24. září do 31. října 2014 bude v průchodu Knihkupectví Kuba a Pařízek na Husově náměstí v Polné ke shlédnutí výstava „Tváře uranu“ a to v souvislosti s plány na otevření nového uranového dolu u nedalekého Brzkova. Fotografie zachycují nejvýznamnější místa spojená s těžbou uranu v České republice (Stráž pod Ralskem, Dolní Rožínka, Jáchymov, Příbramsko), sanacemi či rekultivacemi odkališť.  Portréty  lidí, jejichž životy ovlivnila těžba uranu, doplňují celkový obraz a dávají tak výstavě lidský rozměr.  V souboru   fotografií   jsou   vzpomenuti   i   političtí   vězni   odsouzení   k otroctví nucených prací při těžbě uranu.

Celý článek...
 
Ministerští úředníci chtějí nový uranový důl do územního plánu Vysočiny
Pondělí, 04 Srpen 2014 00:00

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo aktualizaci Politiky územního rozvoje České republiky.  Objevuje se v ní zcela nový záměr – plocha pro těžbu uranu jižně od Přibyslavi. Pokud by v této podobě byla Politika územního rozvoje přijata, Kraj Vysočina by musel ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ve svém územním plánu (Zásadách územního rozvoje) počítat s otevřením nového uranového dolu u Brzkova. Záměr by poté do svých územních plánů musely promítnout i dotčené obce.

Celý článek...
 
Bude se v Bystřici nad Pernštejnem vyrábět jaderné palivo?
Úterý, 03 Červen 2014 00:00

Když na podzim v roce 2012 seznamovali představitelé Ústavu jaderných paliv (ÚJP) Praha a.s. bystřické zastupitele se svým záměrem vybudovat v Bystřici nad Pernštejnem nový závod, nabyla většina lidí dojem, že jde o výrobu radiofarmak jako v jeho domovském závodě v Praze-Zbraslavi. Mnozí až do nedávna netušili, že závod má sloužit především na výrobu jaderného paliva pro jadernou energetiku a slévání ochuzeného uranu též pro vojenský průmysl.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 7 / 12
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner