Ekonomika jádra
Turečtí investoři se stáhli z projektu JE Akkuyu, Rosatom hledá náhradu
Úterý, 20 Březen 2018 00:00

Nejambicióznější aktuální zahraniční projekt ruské společnosti Rosatom, jaderná elektrárna Akkuyu v Turecku s plánovanými čtyřmi reaktory AES – 2006, čelí vážnému problému s financováním. Konsorcium tureckých partnerů, které mělo pokrýt 49 % celkové investice, oznámilo, že se z projektu stahuje, neboť se nepodařilo dojednat shodu na obchodních podmínkách.  Zajištění potřebných 20 miliard dolarů tak zůstává výhradně na Rosatomu, což celý projekt významně komplikuje.

Celý článek...
 
Francie možná z ekonomických důvodů uzavře pět reaktorů
Úterý, 06 Březen 2018 00:00

Nezávislý analytik Craig Morris soudí podle konkrétních zmínek na webu provozovatele francouzských jaderných elektráren – společnosti EDF, že v příštím roce firma zvažuje uzavření pěti aktuálně provozovaných reaktorů. Článek Craiga Morrise přinášíme ve zkráceném překladu.

Celý článek...
 
Spuštění reaktorů EPR v Číně bylo opět odloženo
Pondělí, 15 Leden 2018 00:00

V poslední den roku 2017 zveřejnila čínská společnost CGN další (třetí za poslední dva roky) odklad spuštění reaktorů EPR v elektrárně Tchaj-šan. Podle aktuálního odhadu má být první reaktor spuštěn ve druhé polovině roku 2018 a druhý v roce 2019, což znamená roční zpoždění oproti předchozí zveřejněné verzi. Stále lze předpokládat, že v elektrárně Tchaj-šan bude uveden do provozu celosvětově první reaktor EPR (byť podle posledních zveřejněných odhadů má být do konce roku 2018 spuštěn i reaktor Olkiluoto III ve Finsku).

Celý článek...
 
Jaderná energetika ve světě - shrnutí roku 2017
Pátek, 12 Leden 2018 00:00

Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report zveřejnil na svých stránkách základní údaje o vývoji jaderné energetiky ve světě v roce 2017. Přehled přinášíme ve zkráceném překladu.

Rok 2017 přinesl ve světě jaderného průmyslu tyto zásadní události: byly spuštěny čtyři nové reaktory (o dvanáct méně oproti předpokladům ze začátku roku), tři bloky byly definitivně odstaveny. Byla zahájena výstavba čtyř nových reaktorů, ve dvou případech byl ukončen projekt rozestavěných reaktorů. V provozu je aktuálně 405 reaktorů, ve výstavbě dalších 52 (o tři méně než před rokem). Zbankrotovala společnost Westinghouse, jeden z nejvýznamnějších dodavatelů jaderných technologií. Druhý důležitý podnik, francouzská AREVA, byl zachráněn díky finanční injekci od francouzské vlády a rozdělen na dvě části.

Celý článek...
 
Britský parlament žádá o prokázání přínosů projektu jaderné elektrárny Hinkley Point
Čtvrtek, 21 Prosinec 2017 00:00

Výbor pro kontrolu veřejných financí britského parlamentu odsouhlasil zprávu, ve které žádá vládu o dodržení příslibů, kterými bylo odůvodněno uzavření smlouvy o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C. Poslanci výboru zdůrazňují, že smlouva zavazuje britské spotřebitele k placení nevýhodné ceny po dobu 35 let (pevná výkupní cena za elektřinu z Hinkley Point je na tuto dobu stanovena na 92,5 libry v cenách roku 2012), přičemž slibované přínosy pro britský průmysl a pozitivní dopad na zaměstnanost zatím nejsou vidět.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 4 / 37
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner