Radioaktivní odpady
Rozhodnutí vybudovat hlubinné úložiště ve Švédsku ještě stále nepadlo
Pondělí, 20 Únor 2017 00:00

Švédský sekretariát pro environmentální hnutí proti jadernému odpadu (Milkas) je nevládní organizace založená v roce 2004 organizací „Švédské protijaderné hnutí” (FMKK) a švédskými Friends of the Earth. Milkas sleduje a kriticky zkoumá všechny projekty zabývající se nakládáním s vysoce radioaktivním odpadem a snaží se o prosazení nejlepší metody z hlediska dlouhodobého nakládání s odpadem. Přinášíme rozhovor s jeho představiteli.

Celý článek...
 
Ministr Mládek selhává při hledání úložiště radioaktivního odpadu
Čtvrtek, 19 Leden 2017 00:00

Vláda dnes neschválila věcný záměr zákona o zapojení obcí do rozhodování o úložišti radioaktivního odpadu. Odložila projednání až na polovinu příštího roku, čímž problém přenechala příští vládě. Rozhodnutí kabinetu je fiaskem několikaleté práce vládních úřadů v čele s ministrem Mládkem. Odložený návrh totiž připravily právní kanceláře najaté Správou úložišť radioaktivních odpadů a upravili legislativci ministerstva průmyslu a obchodu. Byl výsledkem kompromisní dohody, že obce nebudou mít právo veta a v případě sporu konečný verdikt o umístění úložiště vydá vláda až po souhlasu Senátu. Bez změny dnešního nevyhovujícího legislativního stavu a jasných pravidel pro vyhledávání úložiště by celý proces měl být zastaven.

Celý článek...
 
Potřebujeme zákon, který posílí práva obcí při výběru úložiště
Pondělí, 16 Leden 2017 00:00

Vláda se má na svém jednání 16. ledna věnovat věcnému záměru zákona o zapojení obcí do rozhodování o hlubinném úložišti.  Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 21 obcí a 11 spolků ze všech sedmi lokalit, se zasazuje, aby před tím, než budou zkoumány a vybírány lokality potenciálně vhodné pro hlubinné úložiště, měly obce zákonem garantované lepší možnosti hájit své oprávněné zájmy.

Celý článek...
 
Portugalsko se obává skladování jaderného odpadu ve Španělsku
Pátek, 13 Leden 2017 00:00

Portugalsko se odvolá k Evropské komisi ohledně plánované výstavby skladovacího zařízení pro radioaktivní odpad v areálu jaderné elektrárny Almaraz ve Španělsku, neboť se obává přeshraničních rizik pro životní prostředí, uvedl 12. ledna 2017 portugalský ministr životního prostředí Joao Matos Fernandes.

Celý článek...
 
JADERNÝ ODPAD 2/2016
Pondělí, 09 Leden 2017 00:00

Nové číslo občasníku JADERNÝ ODPAD mapuje bohaté události posledního půlroku od letního přemítání ministra Mládka, že hledání úložiště se zúží rovnou na dvě lokality. I kdepak, začíná nové kolo sporů o povolení průzkumných území na všech sedmi lokalitách a ještě přibylo po nové lokalitě u každé jaderné elektrárny.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 9 / 34
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner