Energetická politika
Po deseti letech „jaderná renesance“ v USA fakticky skončila
Pondělí, 05 Srpen 2013 00:00

Na přelomu století vzbudil vysoká očekávání koncept takzvané třetí generace jaderných reaktorů. Nová konstrukce měla výrazně vylepšit ekonomickou bilanci jaderných elektráren a zvýšit jejich podíl na globálním energetickém trhu. Vzhledem k postoji politických špiček a ekonomické síle investorů, měly být tahounem jaderné renesance Spojené státy. V roce 2013 je zřejmé, že toto očekávání nebude naplněno.

Celý článek...
 
Rusnokova vláda: namísto obnovitelných zdrojů zaplatíme uhlí a spalování odpadků
Čtvrtek, 25 Červenec 2013 00:00

Česká republika může brzy ztratit jeden z klíčových nástrojů podporující potřebnou proměnu české energetiky směrem k čistější, soběstačnější a energeticky bezpečnější podobě.  Ministři na mimořádném zasedání vlády přijali novelu nedávno přijatého zákona o podporovaných zdrojích energie. Ta ukončuje podporu výroby elektřiny z nových malých vodních, větrných nebo střešních slunečních elektráren, bioplynových stanic i podporu biometanu od roku 2014 (u projektů, které do té doby získají stavební povolení či autorizaci až od roku 2015). Naopak spotřebitelé elektřiny budou nadále platit uhelné elektrárny v případě společné výroby elektřiny a tepla a podporovat spalování komunálních odpadů.

Celý článek...
 
Celosvětový útlum jaderné energetiky se prohlubuje
Pondělí, 22 Červenec 2013 00:00

Na začátku července publikovali energetičtí konzultanti Mycle Schneider a Antony Froggatt svoji pravidelnou zprávu o stavu jaderné energetiky ve světě World Nuclear Industry Status Report 2013. V tomto článku přinášíme stručné shrnutí hlavních výsledků. Během příštích týdnů podrobněji seznámíme čtenáře s dalším obsahem práce.

Celý článek...
 
MŽP požaduje další varianty ke Kubově energetické koncepci
Pátek, 28 Červen 2013 00:00

Předložit návrhy energetické koncepce ve více variantách požadují úředníci ministerstva životního prostředí. Vyplývá to ze závěru takzvaného zjišťovacího řízení, který k posouzení koncepce vydal příslušný odbor ministerstva. Přesně to po ministerstvu žádaly i ekologické organizace – aby neprošla představa ministra průmyslu Martina Kuby. Ten chtěl nechat formálně posoudit jen jediný, svůj, návrh, jenž by byl nejlepší i nejhorší zároveň. Ekologové už své návrhy ministerstvu nabídli.

Celý článek...
 
Co provede Chalupa s energetickou koncepcí?
Středa, 12 Červen 2013 00:00

Jak mají být hodnoceny dopady Kubovy verze státní energetické koncepce na životní prostředí, navrhly ekologické organizace ministrovi životního prostředí Chalupovi. Odmítají totiž, aby bylo posouzení pouze formální a s předem jasným závěrem. V souladu se zákonem proto žádají porovnání různých variant koncepce. Chtějí, aby se jedním z klíčových ukazatelů pro hodnocení koncepce stalo snižování emisí skleníkových plynů. V rozporu se zákonem se posouzení také vyhýbá přeshraničním dopadům, jako je znečištění ovzduší či rizika jaderné havárie.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí21222324252627DalšíKonec»

Strana 22 / 27
 

Vyhledávání

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner