Překlad článku z Renewables international. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, německá komunita obnovitelných zdrojů je potěšena oznámením o stavbě nové jaderné elektrárny ve Velké Británii. Náklady jsou nyní, konečně, tak transparentní - a tak vysoké! Ještě nikdo neřekl Britům kolik stojí elektřina z obnovitelných zdrojů?


Nejdříve přehled německých výkupních tarifů (FIT-Feed-in-tariffs) pro elektřinu z větru a fotovoltaiky pro rok 2014 spolu s odhady do budoucna. Ovšem, jsou to odhady, jsou založené na oficiálních publikacích, jako je tento PDF. “Agora” hodnoty jsou na základě studie, kterou jsem komentoval zde.

 - 
Jednoznačně, výkupní ceny, které dostane od roku 2023 nová jaderná elektrárna ve Velké Británii je mnohem vyšší než co stojí elektřina z větru a slunce nyní stojí, a ceny půjdou dolů!

Ale neporovnávejme jen budoucnost – Německo má mnoho starých dražších fotovoltaických zdrojů a též vyrábí z biomasy. Průměrná výkupní cena pro všechny obnovitelné zdroje byla v roce 2012  asi 12.1 centů (3 Kč/kWh). Ale tato cena též půjde dolů, ne nahoru. V druhém grafu tedy odhadujeme jak se bude měnit tato průměrná cena. Ovšem, Hinkley bude v provozu od plánovaného roku spuštění v 2023 (ne, nebude zpožděno!) po dobu nejméně 35 let, tedy do roku 2058, ale náš graf končí v roce 2040, kdy cena z jádra bude již asi 2x vyšší.
 - 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doplňující informace (M. Šimoník): Komentář Nicka Butlera z Financial Times zde. Náklady na integraci FV do elektrické soustavy jsou diskutovány zde.

Článek nezohledňuje severněji položenou Velkou Británii a tím o cca. 20 % nižší intenzitu slunečního záření, pro státy ve střední Evropě však uvedené údaje o FV možno aplikovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A ještě předpokládané náklady na elektřinu v Německu, včetně nákladů na posílení sítí, záložní zdroje, aj. Celá studie zde.

 

Psáno pro blog iDNES.cz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.08.2018 21:56:55
Nezobrazují se mi u tohoto článku obrázky! https://chi-nese.com/powerful-affirmations-for-self-love/ <a href="https://chi-nese.com/powerful-affirmations-for-self-love/">self love affirmations</a>

Odpověď
 
Odpovědět na příspěvek

Vyhrazujeme si právo mazat příspěvky s vulgárním obsahem, příspěvky podněcující k násilí, překračování zákonů či případná reklamní sdělení.

Uživatelské jméno:

E-mail:

  Opište text zobrazený vlevo:
  

O autorovi

Milan Šimoník

Projektant ve firmách První brněnská strojírna, ABB, ALSTOM a ČEZ. Člen energetické sekce Strany zelených.Nejčtenější příspěvky autora

Britům to ještě nikdo neřekl?
Milan Šimoník | 23.10.2013 05:08
Jaderný marketing pana Hezoučkého
Milan Šimoník | 09.12.2013 22:00
Kde je ten bájný volný trh?
Milan Šimoník | 22.10.2013 06:44
Úkoly pro novou vládu – Velká výzva a odložení Temelína
Milan Šimoník | 05.02.2014 22:00
Politici, nestrašte nedostatkem elektřiny, na Temelín je 10 let čas
Milan Šimoník | 14.08.2013 22:00

Nejčtenější příspěvky

Jaderné sny a realita
Milan Smrž | 28.11.2013 22:00
Původní optimismus provázející rozvoj jaderné energie naráží čím dál více na neuspokojivou realitu. Nejenom, že se zvyšují přímé náklady na výstavbu nových reaktorů v Evropě, rostou i externí náklady výroby elektřiny a jejich energetická návratnost. V předpovědích Mezinárodní agentury pro atomovou energii z roku 1974 pro rok 2000 se objevuje předpokládaný instalovaný výkon jaderných elektráren 4500 GW, realita je ale úplně jiná – v roce 2000 bylo ve skutečnosti celková instalovaná kapacita pouhých 349 GW, předpoklad byl tedy splněn na pouhých 7,8 %.
Komu sypal ČEZ?
Edvard Sequens | 24.06.2014 22:00
Konečně, pět let poté, co Jihočeský kraj uzavřel se společností ČEZ Rámcovou smlouvu o spolupráci mezi Jihočeským krajem a společností ČEZ, a.s., se podařilo dotlačit vedení kraje ke zveřejnění, kam peníze vlastně plynou.  Jak bylo rozděleno takřka 107 milionů korun v roce 2013, kdo se nestyděl vzít si peníze od ČEZu, to se nyní každý může podívat. Jak uvidíte, tabulka je schována v podkladech jednání zastupitelstva mezi plněním úkolů, a dá se najít jen po trpělivém pátrání.
Britům to ještě nikdo neřekl?
Milan Šimoník | 23.10.2013 05:08
Překlad článku z Renewables international. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, německá komunita obnovitelných zdrojů je potěšena oznámením o stavbě nové jaderné elektrárny ve Velké Británii. Náklady jsou nyní, konečně, tak transparentní - a tak vysoké! Ještě nikdo neřekl Britům kolik stojí elektřina z obnovitelných zdrojů?
Tomáš Podivínský - věcná fakta nebo jaderná propaganda?
Edvard Sequens | 22.07.2013 23:00
Nový ministr životního prostředí propaguje investici do dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Podle energetických studií však nic takového nepotřebujeme.