Elektrárny se mají stavět kvůli výrobě elektřiny - až to bude potřeba - a ne jako způsob zvyšování zaměstnaností. Investor(ČEZ) požaduje státní garance ceny vyrobené elektřiny, přestože elektřina z nových bloků bude kvůli přebytku zdrojů nejméně deset let exportována. Za takových podmínek je Temelín hladovou zdí a dalším tunelem na peněženky občanů. (Reakce na PR článek konzultanta a bývalého člena představenstva ČEZ pana Hezoučkého: http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/dostavba-temelina-kdy-kdyz-ne-ted)


Na jednu stranu pan Hezoučký nabádá ČEZ, aby dal svému akcionáři kvalifikované doporučení (což ČEZ v zájmu všech svých akcionářů dělá, tj.nechce stavět bez státní garance ceny vyrobené elektřiny). O pár řádků dál už mluví o zaměstnanosti a nastartování průmyslu. Má snad CEZ při svém rozhodování řešit za stát otázky hospodářské politiky?

Aktualizovaná státní energetická koncepce(SEK) uvažuje v letech 2030-2035 s exportem elektřiny přes 50 PJ (14 TWh) ročně, tedy ca.75% produkce dvou plánovaných bloků Temelína. Případný mírný deficit ve výrobě elektřiny lze mnohem smysluplněji řešit intenzivnějším  zateplováním a využitím ušetřeného plynu pro kogenerační výrobu elektřiny, či intenzivnějším využitím biomasy, bioplynu a jiných alternativních zdrojů. Tedy nejméně do r.2035 není žádný nový blok nutný, a už vůbec není Česko v nouzové situaci a nemá důvod garantovat investorovi cenu elektřiny.

Pan Hezoučký má obavy z chřadnutí energetického strojírenství, ale co mají říkat lidé v mnohých dalších oborech, třeba i perspektivnějších, které žádnou podpory či záruky nedostávají? Je třeba diskutovat o tom, zda těch 300 mld nelze využít efektivněji, přinejmenším do doby než Temelín (či spíše Dukovany) budeme opravdu potřebovat. Třeba vyšší podporou programů typu Zelená úsporám, s vysokou návratností do státního rozpočtu, jak potvrzuje i MŽP ve svém memorandu.

Mluvit o útlumu fotovoltaiky je při snižování cen panelů velmi podivné. Elektřina z FV již nestojí 12 Kč/kWh jako v roce 2009, ale 3-4 Kč/KWh. Aktuální SEK již přehodnotil své předchozí úmyslně nízké odhady a nyní uvažuje až 6 GW fotovoltaických zdrojů. Je velkou otázkou jak v takovém prostředí budou provozovány nepružné a nevypínatelné jaderné zdroje. Vzhledem k neschopnosti vyrovnávat fluktující výrobu z OZE jde do budoucna o velmi rizikovou investici.

Elektrárny se mají stavět kvůli výrobě elektřiny - až to bude potřeba - a ne jako způsob zvyšování zaměstnaností. Za výše uvedených podmínek je Temelín hladovou zdí a dalším tunelem na peněženky občanů. A pokud pan Hezoučký má starost o životní prostředí v Severních Čechách tak proč ČEZ a Česko již více než desetiletí vyváží 30% české spotřeby elektřiny, které platíme desítkami miliard nákladů na externality ročně? Toto je věc, kterou by ministerstvo průmyslu a obchodu mělo řešit a ne stále(marně) hledat důvody proč musíme začít stavět nové bloky Temelína.

Psáno pro blog iDNES.cz .

Odpovědět na příspěvek

Vyhrazujeme si právo mazat příspěvky s vulgárním obsahem, příspěvky podněcující k násilí, překračování zákonů či případná reklamní sdělení.

Uživatelské jméno:

E-mail:

  Opište text zobrazený vlevo:
  

O autorovi

Milan Šimoník

Projektant ve firmách První brněnská strojírna, ABB, ALSTOM a ČEZ. Člen energetické sekce Strany zelených.Nejčtenější příspěvky autora

Britům to ještě nikdo neřekl?
Milan Šimoník | 23.10.2013 05:08
Jaderný marketing pana Hezoučkého
Milan Šimoník | 09.12.2013 22:00
Kde je ten bájný volný trh?
Milan Šimoník | 22.10.2013 06:44
Úkoly pro novou vládu – Velká výzva a odložení Temelína
Milan Šimoník | 05.02.2014 22:00
Politici, nestrašte nedostatkem elektřiny, na Temelín je 10 let čas
Milan Šimoník | 14.08.2013 22:00

Nejčtenější příspěvky

Jaderné sny a realita
Milan Smrž | 28.11.2013 22:00
Původní optimismus provázející rozvoj jaderné energie naráží čím dál více na neuspokojivou realitu. Nejenom, že se zvyšují přímé náklady na výstavbu nových reaktorů v Evropě, rostou i externí náklady výroby elektřiny a jejich energetická návratnost. V předpovědích Mezinárodní agentury pro atomovou energii z roku 1974 pro rok 2000 se objevuje předpokládaný instalovaný výkon jaderných elektráren 4500 GW, realita je ale úplně jiná – v roce 2000 bylo ve skutečnosti celková instalovaná kapacita pouhých 349 GW, předpoklad byl tedy splněn na pouhých 7,8 %.
Britům to ještě nikdo neřekl?
Milan Šimoník | 23.10.2013 05:08
Překlad článku z Renewables international. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, německá komunita obnovitelných zdrojů je potěšena oznámením o stavbě nové jaderné elektrárny ve Velké Británii. Náklady jsou nyní, konečně, tak transparentní - a tak vysoké! Ještě nikdo neřekl Britům kolik stojí elektřina z obnovitelných zdrojů?
Komu sypal ČEZ?
Edvard Sequens | 24.06.2014 22:00
Konečně, pět let poté, co Jihočeský kraj uzavřel se společností ČEZ Rámcovou smlouvu o spolupráci mezi Jihočeským krajem a společností ČEZ, a.s., se podařilo dotlačit vedení kraje ke zveřejnění, kam peníze vlastně plynou.  Jak bylo rozděleno takřka 107 milionů korun v roce 2013, kdo se nestyděl vzít si peníze od ČEZu, to se nyní každý může podívat. Jak uvidíte, tabulka je schována v podkladech jednání zastupitelstva mezi plněním úkolů, a dá se najít jen po trpělivém pátrání.
Tomáš Podivínský - věcná fakta nebo jaderná propaganda?
Edvard Sequens | 22.07.2013 23:00
Nový ministr životního prostředí propaguje investici do dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Podle energetických studií však nic takového nepotřebujeme.