Nejistá politická situace ve světě by měla zvýšit zájem politiků o posilování energetické soběstačnosti. Řešení však nejsou další reaktory v Temelíně, ale využití stále dostupnějších obnovitelných zdrojů. Jenže kvůli nerozhodnosti vládních představitelů musí zájemci o šetrnou energetiku čekat na lepší politické klima.


Takový stav potvrzuje také nedávno zveřejněná zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA). Rozvoj obnovitelné energetiky ohrožuje právě politická situace: „Obnovitelné zdroje energie jsou nezbytnou součástí světové energetické bezpečnosti. Bohužel ve chvíli, kdy se stávají konečně konkurenceschopné vůči konvenčním energetickým zdrojům, snižuje se kvůli nestabilní politické situaci a zvýšené regulaci jejich poptávka. Děje se tak zejména kvůli obavám ze zvýšených nákladů na jejich instalaci,“ uvedla výkonná ředitelka Mezinárodní energetické agentury Mara von der Hoeven při zveřejnění studie. „Jednotlivé státy se musí naučit rozlišovat mezi minulými a budoucími investicemi do šetrné energetiky, jelikož náklady na instalaci a provoz kolísají v průběhu času. Mnoho z již spuštěných zdrojů již nepotřebuje finanční pobídky, ale stabilní podnikatelské prostředí zaručující návratnost investic, což předpokládá nalezení nového způsobu uspořádání trhu směrem k dlouhodobě funkčnímu světovému energetickému mixu,“ dodala.

V roce 2013 vzrostl podíl obnovitelných zdrojů energie (slunce, voda a vítr) ve světovém energetickém mixu na celkový podíl 22 %, což znamená 5070 TWh vyprodukované elektřiny. Přestože se jedná o úctyhodný výkon, nemusí být vyhlídky pro šetrnou energetiku růžové. Stačí se podívat na aktuální situaci v České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novelu energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích, které investice do šetrné energetiky de facto znemožní. Jeden z bodů novely se sice tváří příznivě: odstraňuje povinnost licence pro zájemce o malé instalace, například fotovoltaické panely na střeše domu. Jenže ten stejný bod hned zavádí požadavky na důsledné „odstřižení“ od sítě, které zájemce o vlastní výrobu odradí.

Podle studie IEA představuje šetrná energetika až 80 % nově instalovaných zdrojů energie v zemích OECD. Letos se například posunula do čela nových instalací solárních panelů Velká Británie, kde během první poloviny letošního roku přibyl celkově jeden gigawatt fotovoltaických instalací. Na konci června tak bylo v Británii v provozu téměř šest stovek solárních instalací, které mají pomoci naplnit cíli 15 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020. Ministerstvo energetiky doufá, že do konce desetiletí bude v provozu až 22 gigawattů solárních zdrojů.

Zajímavé je, že Británie nadále motivuje zájemce o obnovitelné zdroje pomocí garantovaných výkupních cen. Ministerstvo energetiky a klimatu dokonce usiluje o zavadění vyšších plateb za elektřinu pro intenzivní průmyslová odvětví. Část těchto plateb by potom šla na financování rozvoje obnovitelných energetických projektů. Stav v Británii můžeme porovnat s Českem: podpora de facto pro většinu typů nových instalací obnovitelných zdrojů skončila se začátkem letošního roku a ministerstvo průmyslu hledá cesty, jak energeticky náročnému průmyslu ulevit…

České příležitosti, které by mohly zvýšit energetickou soběstačnost rodin nebo podniků tak zůstávají ležet ladem. Pro obnovení zájmu o instalace šetrných zdrojů bychom se nemuseli vracet k výkupním cenám, ale stačilo by důsledné odstranění současných administrativních bariér a dalších prvků, které znevýhodňují investice do malých obnovitelných zdrojů – třeba střešních fotovoltaických elektráren. Za zvážení však také stojí zavedení finančního mechanismu podpory na bázi v USA vyzkoušeného net-meteringu. Například letos zveřejněná studie mapující situaci v americkém státě Nevada dokazuje, že střešní solární instalace stabilizují přenosovou síť a přinášejí benefity také domácnostem, které fotovoltaiku nemají, to vše právě díky net-meteringu. Fotovoltaika instalovaná v Nevadě by měla do roku 2016 přinést na úsporách až 36 miliónů dolarů, z čehož budou těžit také domácnosti bez solární instalace.

Vláda sice začátkem roku ve svém programovém prohlášení slíbila, že obnoví podporu pro malé obnovitelné zdroje energie. Jenže práce na novele energetického zákona pod vedením ministra průmyslu Mládka naznačuje, že šlo jen o slib bez ambice jej naplnit. Na chybný přístup k obnovitelným zdrojům však upozorňuje místopředseda vlády Pavel Bělobrádek nebo Ministerstvo zemědělství. Právě díky jejich přístupu nemusí Česku utéct šance na modernizaci energetiky úplně.

Psáno pro blog na www.aktualne.cz.

29.01.2015 03:16:05
Visit Probolinggo: is a site that contains information about your tours in Probolinggo besides that this site also offers information on lodging, Hotel, Homestay and villas in the area of Mount Bromo Travel, within this website also contains about tour packages and rafting, site it also informs transport services to Bromo and also Rent Motor in Bromo is not only that the site also includes news - news about the development of tourism in Probolinggo.

Creative Media Comp: This is an online store website, which offers several products including Digital Product, Package CCTV, Networking, Web Services and Kunsultasi devellopment IT, this site has been around since 2009, with the development of this site has changed the look twice,

Utopicomputer: This is a blog that contains about tricks and tips in the world of computers in the study of English, I created this blog with the intention of sharing the netter in order to obtain information in the computer world, this site has been around since the year 2013 yesterday, that of this paper made approximately age is 1 year.

Ajual.com: An advertising site that I created to help small and medium entrepreneurs to promote and sell baraang - their own goods, the category Cars, Houses, Land, Motorcycle etc, since this writing the life of this site about 1 year .

Scara Tips and Tricks: A blog that I made in Indonesian, using a free blog from google, this blog made about how, tips and tricks in the world Computers, Internet, Business, Automotive, Electronics etc., this blog can be used to share knowledge for the Netter in Indonesia.


That is the profile of my hope that my blog site and can help visitors make the internet not only in Indonesia but all over the World

Odpověď
 
05.11.2015 23:38:49
nice article sir. i like your post. thank you

Odpověď
 
05.11.2015 23:41:07
nice info sir. i like your web. thank you

Odpověď
 
Odpovědět na příspěvek

Vyhrazujeme si právo mazat příspěvky s vulgárním obsahem, příspěvky podněcující k násilí, překračování zákonů či případná reklamní sdělení.

Uživatelské jméno:

E-mail:

  Opište text zobrazený vlevo:
  

O autorovi

Martin Sedlák

Spolupracuje s Aliancí pro energetickou soběstačnost (www.alies.cz), analytickým centrem, které propojuje producenty energie z obnovitelných zdrojů, profesionály z oblasti šetrného využívání energie s veřejným prostorem. V minulosti řídil projekt Chytrá energie, energetické koncepce ekologických organizací. Ve volném čase spolupracuje na projektu Česko hledá budoucnost, který má za cíl formulovat alternativní, odvážnou, ale přitom realistickou vizi pro Českou republiku příštích patnácti let založenou na rozvoji kvality života, modernizaci ekonomiky šetrné k životnímu prostředí a posilování demokratické kultury.Nejčtenější příspěvky autora

Francie přijímá chytrá opatření pro šetrnou energetiku
Martin Sedlák | 03.04.2015 22:00
Temelínský zátěžový test domácí politiky
Martin Sedlák | 24.07.2013 23:00
Šetrná energetika vyrazila na cestu kolem světa
Martin Sedlák | 19.05.2014 22:00
Skandál! Portugalsko získává přes polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů a blackout nikde
Martin Sedlák | 15.05.2014 22:00
Rána na solar: Temelín dopadne podobně
Martin Sedlák | 29.07.2013 23:00

Nejčtenější příspěvky

Jaderné sny a realita
Milan Smrž | 28.11.2013 22:00
Původní optimismus provázející rozvoj jaderné energie naráží čím dál více na neuspokojivou realitu. Nejenom, že se zvyšují přímé náklady na výstavbu nových reaktorů v Evropě, rostou i externí náklady výroby elektřiny a jejich energetická návratnost. V předpovědích Mezinárodní agentury pro atomovou energii z roku 1974 pro rok 2000 se objevuje předpokládaný instalovaný výkon jaderných elektráren 4500 GW, realita je ale úplně jiná – v roce 2000 bylo ve skutečnosti celková instalovaná kapacita pouhých 349 GW, předpoklad byl tedy splněn na pouhých 7,8 %.
Britům to ještě nikdo neřekl?
Milan Šimoník | 23.10.2013 05:08
Překlad článku z Renewables international. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, německá komunita obnovitelných zdrojů je potěšena oznámením o stavbě nové jaderné elektrárny ve Velké Británii. Náklady jsou nyní, konečně, tak transparentní - a tak vysoké! Ještě nikdo neřekl Britům kolik stojí elektřina z obnovitelných zdrojů?
Komu sypal ČEZ?
Edvard Sequens | 24.06.2014 22:00
Konečně, pět let poté, co Jihočeský kraj uzavřel se společností ČEZ Rámcovou smlouvu o spolupráci mezi Jihočeským krajem a společností ČEZ, a.s., se podařilo dotlačit vedení kraje ke zveřejnění, kam peníze vlastně plynou.  Jak bylo rozděleno takřka 107 milionů korun v roce 2013, kdo se nestyděl vzít si peníze od ČEZu, to se nyní každý může podívat. Jak uvidíte, tabulka je schována v podkladech jednání zastupitelstva mezi plněním úkolů, a dá se najít jen po trpělivém pátrání.
Tomáš Podivínský - věcná fakta nebo jaderná propaganda?
Edvard Sequens | 22.07.2013 23:00
Nový ministr životního prostředí propaguje investici do dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Podle energetických studií však nic takového nepotřebujeme.