Do evakuované oblasti v okolí fukušimské jaderné elektrárny se mají vracet lidé. Radiaci navzdory.

Na konci března 2017 tedy šest let po vážné havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči, se podle výnosu japonské vlády mohou obyvatelé některých oblastí evakuovaných kvůli vysoké radiaci vrátit do svých domovů. Tým Greenpeace v souvislosti s tímto výnosem provedl podrobná měření radiace v městečku Iitate, která byla v roce 2011 závažně kontaminována. Výsledky měření jsou shrnuty v publikaci nazvané No Return to Normal. Základním závěrem je, že úroveň radioaktivního zamoření zůstává stále nepřijatelně vysoká.

Iitate leží severovýchodně od havarované elektrárny na ploše 200 kilometrů čtverečních (28 až 47 kilometrů od fukušimských reaktorů). Většina kopcovitého území, na němž se město s šesti tisíci obyvateli rozkládá, je pokryta lesem. Právě v lesním porostu v katastru města byly naměřeny hodnoty radiace srovnatelné se současnou úrovní třicetikilometrové zóny kolem Černobylu, která zůstává stále uzavřena.

Dekontaminace se v minulých letech zaměřily především okolí domů, zemědělsky využívané pozemky a dvacet metrů široké pruhy kolem cest. Miliony tun zamořené zeminy a dalších materiálů byly rozmístěny na řadě míst prefektury Fukušima, dekontaminační úsilí nevedlo ke snížení radiace v Iitate na přijatelnou úroveň.

Řada obyvatel Iitate ovšem o návratu uvažuje – mimo jiné proto, že japonská vláda v příštím roce ukončí vyplácení kompenzací, které řada evakuovaných využívala k placení náhradního bydlení. Klíčovým parametrem pro rozhodování o opětovném osídlení evakuovaných měst by měla být dávka radiace, které budou jejich obyvatelé dlouhodobě vystaveni. V místě nebudou pobývat měsíc nebo rok, ale celý život.

Tým Greenpeace provádějící podrobný radiační monitoring v části Iitate určené k opětovnému osídlení odhadoval na základě svých měření dávku, které by obyvatelé monitorovaných míst byli vystaveni, kdyby na nich pobývali po dobu sedmdesáti let počínaje březnem 2017. Tato dávka se pro různá obydlí pohybuje mezi 39 a 183 milisieverty. Do této hodnoty není započtena dávka připadající na přirozené radioaktivní pozadí ani dávka, které byli obyvatelé vystavení mezi havárií a  evakuací v roce 2011.

Podle doporučení Mezinárodního výboru pro radiační ochranu by obyvatelstvo nemělo být vystaveno vyšší dávce než 1 milisievert ročně. Toto doporučení není v řadě míst v Iitate splněno. Japonská vláda při rozhodnutí o ukončení evakuace patrně vycházela z přehnaně optimistických odhadů pro stínění u stěn dřevěných domů. Teoretický výpočet, se kterým úředníci pracovali ovšem neodpovídá výsledkům měření.

Greenpeace na základě výsledků měření apeluje na japonskou vládu, aby přehodnotila svoji politiku opětovného osidlování evakuovaných zón. Doporučuje poskytnout evakuovaným možnost volby mezi návratem a přestěhováním na základě transparentních informací. Obyvatelé, kteří se rozhodnou pro přestěhování, by měli od vlády dostat jednorázový finanční příspěvek.

Publikace No Return to Normal je přístupná na adrese: https://www.greenpeace.de/presse/publikationen/report-no-return-normal

*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto:  Greenpeace International