Japonsko: Fukušima před Olympijskými hrami se zvýšenou radiační zátěží

Zpráva ekologického sdružení Greenpeace přichází pro japonskou vládu, která se snaží o uklidnění situace kolem dříve havarované jaderné elektrárny Fukušima, v ten nejnevhodnější okamžik. 24.července totiž mají začít letní Olympijské hry v Tokiu. A nyní přišlo ekologické sdružení Greenpeace s informacemi o tom, že se radiační hodnoty v okolí jaderné elektrárny Fukušima, havarované v březnu 2011, částečně zvýšily, místo aby se snižovaly. Tento stav mohl podle sdružení Greenpeace způsobit tajfun Hagibis, který v regionu řádil v první polovině října 2019.

Jak japonská vláda přikázala, bylo sice předtím odvezeno z nejpostiženější prefektury Fukušima v rámci dekontaminačních prací velké množství kontaminované půdy, s lesy se ale nestalo nic. A když přišly silné deště, dostalo se z lesů radioaktivní cesium zpět tam, kde již dekontaminační práce proběhly. Není se čemu divit, protože lesy pokrývají v prefektuře Fukušima celých 70 % plochy. Tak došlo k tomu, že na některých místech dosahovaly výsledky měření desetinásobků povolených zdravotních limitů. To vyplývá z nově zveřejněné zprávy Greenpeace.

Výše uvedená nová měření provádělo sdružení Greenpeace krátce po tajfunu koncem října a na začátku listopadu loňského roku. Sice se našlo několik míst, kde skutečně došlo k určitému snížení radiačních hodnot, ale mnohem víc bylo těch, kde se hodnoty radiace zvýšily, někde dokonce silně zvýšily. Zvýšená radiace tak byla zjištěna i v regionech, kde vláda již před lety opět dovolila lidem bydlet. Dokonce i na území, kde má dojít 26.března ke štafetovému běhu s olympijským ohněm, který povede přes všech 47 japonských prefektur až na místo konání Olympijských her v Tokiu, Greenpeace zjistilo extrémně vysoké hodnoty radiace.

Přitom se jedná o tzv. J-vesnici, bývalé tréninkové centrum japonského fotbalového týmu. Na jednom z měřících míst se zastavil měřící přístroj u země na hodnotě 71 mikrosievertů za hodinu. To je 1.750-násobek předkrizové hodnoty. V J-vesnici přitom byli ubytováni ti, kteří v havarované elektrárně Fukušima odstraňovali radioaktivní odpady.

Kontaminovaná půda, která byla odstraněna v rámci dekontaminačních prací, je uskladněna pod širým nebem na velkých plochách v černých pytlích. Zatím je nejasné, co se s ní stane dál. Situace tak podle Greenpeace není vůbec růžová.

Originál: Fukushima vor Olympischen Spielen mit steigender Strahlenbelastung,  Günther Strobl, 9. března 2020

Zpráva: Radioactivity on the Move 2020, Recontamination and Weather-related Effects in Fukushima, Greenpeace, březen 2020


*****

(c) Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: Shaun Burnie, Greenpeace