EdF odložila rozhodnutí o stavbě britského reaktoru

Francouzská státní společnost EdF, která se po odchodu firem E.On a RWE stala hlavním partnerem britského jaderného programu, zpomalila přípravné kroky k výstavbě prvního nového reaktoru Hinkley Point C.

Podle vyjádření Johna Staniona, ředitele jedné ze stavebních firem, která se účastní výběrového řízení na hlavního dodavatele stavby, bylo rozhodnutí o vítězi odloženo o několik měsíců a lze jej očekávat až v roce 2013. Ředitel Stanion předpokládá, že EdF bude čekat na definitivní podobu energetického zákona, na níž bude záviset ekonomická bilance projektu.

Verze energetického zákona, kterou britská vláda zveřejnila na konci května, obsahuje návrh na garanci minimální výkupní ceny pro elektřinu z jaderných elektráren. Dosud však není zřejmé, jak bude tato garantovaná cena vysoká. Navíc britský partner EdF, společnost Centrica, vyjádřil obavu, že vládní návrh je v rozporu s evropskými pravidly pro trh s elektřinou a povede k sérii žalob ze strany konkurenčních firem.

EdF a Centrica mají rozhodnout o investici do reaktoru Hinkley Point C do konce roku 2012. Definitivní podoba energetického zákona ovšem do té doby nebude známa. Obě firmy proto vedou speciální jednání s ministerstvem pro energetiku a změny klimatu.

Podle názoru Johna Staniona nezačne stavba dříve než v roce 2014. Nelze očekávat, že by EdF některé ze soutěžících firem přidělila miliardovou zakázku na stavební práce předtím, než padne celkové rozhodnutí o investici. Stavební firmy do té doby pochopitelně nemohou najímat a školit pracovníky. V případě zahájení výstavby v roce 2014 a za předpokladu dodržení sedmiletého harmonogramu výstavby bude reaktor EPR v Hinkley Point spuštěn o tři roky později oproti původnímu plánu.

Více informací:
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-somerset-18255416

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia, Creative Commons