Nové Dukovany: ani 140, ani 160, ale 200 miliard korun. To není konečná výše

Cena nového reaktoru v Dukovanech rychle roste, aniž tendr vůbec začal. Již ne 140, ani 160 miliard korun, jak tvrdil či dnes tvrdí ministr průmyslu Karel Havlíček, ale 200 miliard korun je aktuální odhadovaná cena projektu. Prozrazují to podklady, které dostali členové Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů pro dnešní jednání. Z toho 5 miliard je podíl firmy ČEZ na přípravě projektu do roku 2024 a 195 miliard korun má zaplatit stát cestou půjčky společnosti ČEZ [1]. 

Pořád je to ale velmi nízký odhad, průměrná cena reaktoru o výkonu 1 200 MW se pohybuje kolem 225 miliard korun bez započítání ceny financování a bez vlivu obvyklého zpožďování projektů [2]. U tří v Evropě stále rozestavěných jaderných elektráren (Finsko, Francie a Slovensko)  je skutečná délka výstavby již 3-4x delší a cena 2-4x vyšší, než předpokládaly projekty [2]. Není sebemenší důvod domnívat se, že by tomu u nás mělo být jinak. Komplikace by byly skoro jistě i větší, pokud by projekt měl dodávat francouzský Framatom nebo korejská KHNP, protože ty přicházejí s reaktory, které si od nich nikdo ještě ani neobjednal.  Šlo by tak o projekty „první svého druhu“, při kterých se během stavby objevují ještě další problémy, které projektanti musí řešit.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Ministr Havlíček neříká pravdu o ceně reaktoru a skutečných dopadech do cen elektřiny. Zvyšuje se tak riziko utracení miliard korun za přípravu nakonec nerealizovaného projektu a zejména ztráty několika let času, který nutně potřebujeme na skutečnou transformaci naší energetiky.“

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Uváděná cena nového reaktoru do 160 miliard korun byla tak nízká, že ji nikdo nevěřil. Skok o 40 miliard to částečně napravuje, ale není poslední. U všech srovnatelných jaderných projektů z posledních let tomu tak bylo. Nevypíše některá sázková kancelář kurz na 300 miliard?”

 *****
Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí

Poznámky:

[1] Podkladová prezentace pro V. zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, 29. duben 2021 - Model financování NJZ v lokalitě Dukovany
„- ČEZ financuje do roku 2024 fázi 1 vlastním kapitálem v rozsahu 0,2 mld. EUR
- Stát financuje prostřednictvím návratné finanční výpomoci (NFV)
●    v letech 2024-2029 2. fázi v rozsahu cca. 0,75 mld. EUR a
●    v letech 2029-2038 3. a 4. fázi v rozsahu cca. 6,75 mld. EUR.“

[2] Odborník na ekonomiku energetiky profesor Stephen Thomas z University of Greenwich na webináři “Kritický pohled na ekonomická tvrzení o dopadech projektu nového reaktoru v Dukovanech” 3. března doložil, že průměrná hodnota relevantních projektů vychází na 7200 €/kW.
Prezentace profesora Stephena Thomase je v příloze a ke stažení zde:
https://temelin.cz/images/PDF/thomas_webinar030321.pdf
Nahrávka webináře je ke zhlédnutí zde: https://youtu.be/GNc4XoY0x4M