Polská společnost PGE nebude stavět jadernou elektrárnu, soustředí se na vítr

Podle informací agentury Reuters se polská energetická společnost PGE rozhodla, že nebude hlavním investorem a koordinátorem přípravy projektu první polské jaderné elektrárny. PGE připravuje projekt výstavby mořských větrných elektráren v Baltském moři, který má v současné době prioritu. Na přípravu dvou velkých projektů společnost aktuálně nemá dostatek financí. K rozhodnutí dát přednost rozvoji větrných elektráren přispělo porovnání ceny technologií.

PGE je největší polskou energetickou firmou, stát v ní drží nadpoloviční většinu akcií. V březnu 2018 firma oznámila, že bude investovat 10 miliard dolarů do projektu větrných elektráren v Baltském moři. PGE se stále může zapojit jako partner i do projektu jaderné elektrárny, ale nebude jeho lídrem. Projekt první polské jaderné elektrárny je dosud v přípravné fázi, zatím nebyla vybrána lokalita ani konkrétní technologie.

Vedoucí roli při přípravě projektu jaderné elektrárny má podle Reuters převzít státní rafinérie PKN Orlen. Její tiskové oddělení se vyjádřilo, že vedení aktuálně analyzuje několik rozdílných projektů, které by mohly být součástí dlouhodobého rozvoje skupiny.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost sice deklaruje jako svoji prioritu podporu uhelného průmyslu, ale z důvodu plnění evropských cílů navrhla právní úpravu, která umožňuje rozvoj větrných farem. Vedle PGE, která chce do roku 2030 postavit 2 500 MW mořských větrných elektráren, chystá svůj větrný projekt také soukromá společnost Polenergia, uvažuje o něm i PKN Orlen.

Více informací:
https://www.reuters.com/article/us-poland-energy/exclusive-pge-picks-baltic-wind-over-nuclear-as-poland-embraces-green-power-idUSKBN1IB0LE

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: WindEurope.org