Slabiny uchazečů o výstavbu reaktorů v ČR: Atmea SAS

Emeritní profesor Stephen Thomas (University of Greenwich, Velká Británie) ve své analýze "Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR" přináší unikátní přehled stavu aktuálně rozestavěných jaderných elektráren po světě se zaměřením na technologie, o kterých se uvažuje pro nový jaderný zdroj v Dukovanech a v Temelíně.  Postupně Vám jednotlivé potenciální dodavatele představíme. Po čínské CGN a jihokorejském KEPCO se o stavbu uchází také konsocium Atmea SAS, ve kterém mají podíl Mitsubishi Heavy Industries a Areva NP.

V roce 2007 byla zahájena spolupráce mezi společnostmi Mitsubishi Heavy Industries (MHI) a Areva NP, jejímž výsledkem bylo konsorcium Atmea SAS s padesátiprocentním podílem obou společností. Konsorcium nabízí tlakovodní reaktor Atmea One s výkonem 1100 MW. Zprávy o možných objednávkách reaktoru Atmea One z Brazílie, Argentiny, Jordánska, Finska ani Francie se nepotvrdily. Do pokročilejší fáze postoupila pouze jednání o dodávce čtyř reaktorů do Turecka. V roce 2013 informovala MHI společně s japonskou obchodní společností Itochu, francouzskou energetickou formou ENGIE (dříve GDF Suez) a tureckou EUAS o jednáních o výstavbě čtyř reaktorů Atmea One v lokalitě Sinop s předpokládaným spuštěním v roce 2023 [Nucleonics Week ‘Turkey taps Japanese-led consortium to build Atmea1 units’, 9. května 2013].  V roce 2015 byla zpochybněna účast společnosti Itochu a v roce 2016 vedení ENGIE oznámilo, že nové jaderné projekty nejsou jeho prioritou. Turecká vláda ovšem podobně jako česká požaduje vedle zakázek pro místní průmysl také prověřený koncept reaktoru [Nuclear Intelligence Weekly ‘Akkuyu’s Prospects Pull Past Sinop’, 22. července 2016].

Francouzský jaderný dozor ASN provedl posouzení konceptu Atmea One v roce 2011. Základní koncept reaktoru byl schválen, nešlo ovšem o komplexní posouzení prováděné britským nebo americkým jaderným dozorem. Případný návrh na výstavbu reaktoru ve Francii by také vyžadoval podrobné posouzení konceptu [Nucleonics Week ‘ASN approves safety features of Atmea1 basic design’, 9. února 2012].

Finanční kolaps společnosti Areva NP znamená pro koncept reaktoru Atmea One další nejistotu. MHI v červenci 2017 oznámila, že zakoupí podíl 19,5 % ve firmě New NP, nástupnické organizaci reaktorové divize Arevy, kterou má většinově ovládat EDF.  Vzhledem k padesátiprocentnímu podílu MHI v konsorciu Atmea SAS, by podíl MHI v New NP znamenal ovládnutí většiny v Atmea SAS z jeho strany.

Reaktor Atmea One nebude s velkou pravděpodobností v příštích letech nikde postaven a zatím neprošel detailním posouzením žádného zkušeného jaderného dozoru. Jediná zakázka, která by mohla vést ke konkrétnímu projektu, plánovaná turecká elektrárna Sinop, je v současné době vážně zpochybněna. Stejně jako Česká republika požaduje Turecko dodávku reaktorů ověřené konstrukce, finanční podporu ze strany dodavatele a vysoké zapojení lokálního průmyslu. Těmto požadavkům Atmea One nevyhovuje.

 

Stáhněte si kompletní studii "Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR" v pdf.

*****

(c) Stephen Thomas, Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR, září 2017, přeložil Karel Polanecký //  Foto: Wikimedia Commons