Slabiny uchazečů o výstavbu reaktorů v ČR: KEPCO

Emeritní profesor Stephen Thomas (University of Greenwich, Velká Británie) ve své analýze "Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR" přináší unikátní přehled stavu aktuálně rozestavěných jaderných elektráren po světě se zaměřením na technologie, o kterých se uvažuje pro nový jaderný zdroj v Dukovanech a v Temelíně.  Postupně Vám jednotlivé potenciální dodavatele představíme. Po čínské CGN se nyní podíváme na jihokorejskou společnost KEPCO.

 

Historie

Koncept reaktoru APR1400 (Advance Power Reactor 1400) jihokorejské společnosti KEPCO (Korean Electric Power Company) vychází z konstrukce bloku System 80+, na nějž firma získala licenci od americké Combustion Engineering v současné době ovládané společností Westinghouse. Koncept reaktoru System 80+ získal certifikát jaderného dozoru v USA v roce 1997, ale na trhu nebyl nabízen. KEPCO předložilo žádost o certifikaci své verze americkému jadernému dozoru NRC v prosinci 2014, ale v dubnu 2017 nebyly dostupné informace o chystaných zakázkách na americkém trhu.

Jeden reaktor APR1400 je provozován v Jižní Koreji, tři další jsou zde rozestavěny. V roce 2010 zvítězila firma KEPCO v tendru na dodávku čtyř reaktorů ve Spojených arabských emirátech. Vítězná nabídka byla velmi nízká, na úrovni 3600 USD/kW, tedy o 30 % nižší než druhá nejlevnější nabídka od Arevy na dodávku reaktorů EPR. Generální ředitelka Arevy Anne Lauvergeon se velmi kriticky vyjádřila o bezpečnostní úrovni APR1400, když jej přirovnala k automobilu bez airbagu a bezpečnostních pásů [Nucleonics Week ‘No core catcher, double containment for UAE reactors, South Koreans say’, 22. dubna 2010].  KEPCO připouští, že reaktor není vybaven drahými bezpečnostními prvky, například dvojitým kontejnmentem pro ochranu před pádem letadla nebo jímkou pro záchyt taveniny, které jaderné dozory v Evropě vyžadují.

 

Dosavadní zkušenosti

Výstavba prvních dvou reaktorů APR1400 byla opožděna v důsledku odhalení rozsáhlé falzifikace dokumentů o kontrole kvality, která se týkala více než 2000 součástí.  Výstavbu reaktorů APR1400 nelze jednoduše srovnávat s ostatními typy reaktorů. Ve formě, v jaké byl dosud stavěn, nesplňuje kritéria pro reaktory generace III+. S výstavbou verze, která by vyhověla požadavkům amerického a evropských jaderných dozorů, dosud KEPCO zkušenosti nemá.

 

Dosavadní zkušenosti s výstavbou reaktoru APR1400

Název bloku

Začátek výstavby

Uvedení do komerčního provozu

Šin Kori 3 (Korea)

10/08

12/16

Šin Kori 4 (Korea)

08/09

-

Šin Hanul 1 (Korea)

07/12

-

Šin Hanul 2 (Korea)

06/13

Barakah 1 (SAE)

07/12

2018

Barakah 2 (SAE)

04/13

Barakah 3 (SAE)

09/14

Barakah 4 (SAE)

07/15

Zdroj: https://www.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=KR a https://www.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=AE

 

Vládní podpora

Komplikací pro vývoz reaktorů APR1400 je skutečnost, že do budoucna nelze počítat s podobnou podporou korejské vlády, jaké se jim dostalo v případě projektu ve Spojených arabských emirátech. V prezidentských volbách v květnu 2017 se všech sedm kandidátů včetně vítězného Moon Jae-ina z Korejské demokratické strany shodlo na ukončení výstavby jaderných reaktorů v zemi [Nuclear Intelligence Weekly ‘South Korean Presidential Candidates Sign Nuclear Phase-out Pledge’, 24. března 2017, strana 1].

V červnu 2017 ukončila korejská vláda přípravné práce na plánovaných reaktorech Šin Kori 5 a 6 [Nuclear Intelligence Weekly ‘Weekly Round-up’, 30. června 2017, strana 1]. Za této situace je nutné pochybovat o tom, že korejská vláda bude podporovat vývoz reaktorů.

 

Stáhněte si kompletní studii "Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR" v pdf.

*****

(c) Stephen Thomas, Slabiny uchazečů o výstavbu nových reaktorů v ČR, září 2017, přeložil Karel Polanecký //  Foto: Wikimedia Commons