Debata o Hinkley Point nemíří na správný cíl

Z řady reakcí na investiční rozhodnutí EDF k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point vybíráme blog Simona Bullocka z Friends of the Earth:
Obnovitelné zdroje, zlepšování energetické efektivnosti a rozvoj možností akumulace jsou pro spotřebitele elektřiny i pro daňové poplatníky lepší cestou než nové jaderné elektrárny.

Odvětví obnovitelných zdrojů má za sebou pět let stabilního růstu a náklady na výrobu elektřiny ze slunce a větru stále klesají. Díky tomu máme možnost pokračovat ve zvyšování produkce domácí čisté elektřiny. Jsme ovšem postaveni před zcela jinou skutečnost: spotřebitelé elektřiny v Británii zaplatí 81 miliard liber za elektřinu vyrobenou v jaderné elektrárně Hinkley Point C během prvních třicetipěti let jejího provozu.

Na začátku devadesátých let zrušila vláda Margaret Thatcherové program výstavby jaderných zdrojů, protože ekonomicky nedával smysl. Změnilo se něco? Náklady na výstavbu Hinkley Point vzrostly z 5,6 miliardy liber v roce 2008 na dnešních 24,5 miliardy. Nebylo by lepší využít stejný objem financí k energetickým renovacím domů pro miliony domácností? Ještě závažnějším  problémem než financování projektu je pro britskou veřejnost radioaktivní odpad, o který se naši potomci budou muset postarat v průběhu příštích tisíciletí.

Elektrárna Hinkley Point nebude patřit Velké Británii, jde o dar Britů čínským a francouzským státním firmám. Navíc je třeba brát v úvahu následující skutečnosti:
•    Jaderná elektrárna stejné konstrukce je rozestavěna ve Finsku. Aktuálně má devět let zpoždění oproti původnímu harmonogramu a rozpočet výstavby se ztrojnásobil.
•    Projekt Hinkley Point zafixuje vysoké ceny elektřiny pro koncové odběratele na příštích šedesát let. Přitom větrné a solární elektrárny jsou už dnes levnější a jejich náklady stále klesají. To víme již dnes - deset let předtím, než Hinkley Point vyrobí první kilowatthodinu.
•    Vzhledem k pokroku v oblasti energetické efektivnosti klesly odhady spotřeby elektřiny pro rok 2025 o 77 Twh, to je trojnásobek projektované výroby elektrárny Hinkley Point.

V posledních pěti letech jsme svědky globální proměny energetiky: náklady na instalace obnovitelných zdrojů poklesly a došlo k významnému pokroku v oblasti akumulace a inteligentních sítí. Podle zprávy vládního výboru pro infrastrukturu nazvané Smart Power mají tyto trendy pokračovat.

Premiérka Theresa May rozumně odložila rozhodnutí o podpisu smlouvy. Máme tak příležitost ještě jednou se zamyslet, zvážit různá řešení a uchránit spotřebitele před budoucími výdaji, které nejsou nevyhnutelné.

Bylo by politickým nerozumem připoutat Británii k dlouhodobým předraženým jaderným projektům. Obnovitelné zdroje v kombinaci s akumulací představují budoucnost a jaderný průmysl je nemůže zastavit. Zato vláda může a měla by zastavit projekt Hinkley Point.

Originál textu je dostupný na:
https://www.foe.co.uk/blog/debate-about-hinkley-distraction

*****
(C) Simona Bullock, Friends of the Earth, přeložil: Karel Polanecký, Temelín.cz// Foto: Wikimedia Commons