Ústup atomu ze světové scény

Zpráva "World Nuclear Industry Status Report 2012" uvádí 429 jaderných reaktorů, které jsou nyní v provozu. V rekordním roce 2002 bylo na světě v provozu 444 jaderných bloků. Také co se týče produkce elektřiny v jaderných elektrárnách, její podíl klesá: jaderné elektrárny vyrábějí 11 % celosvětové produkce elektřiny, zatímco v roce 1993 to bylo ještě celých 17 %.

Jaderná energetika je na celém světě na ústupu. „Většina projektů na stavbu nových jaderných elektráren byla zrušena, odložena nebo anulována,“ píše se ve zprávě "World Nuclear Industry Status Report 2012", kterou v Paříži představil odborník v oboru energetiky Mycle Schneider. Podle této nové studie bylo na celém světě v uplynulých 18 měsících odstaveno 21 jaderných reaktorů, zatímco uvedeno do provozu bylo pouhých 9. Tím je nyní na světě v provozu ještě 429 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 364 GW. Tím se jaderná energetika dostala daleko za svůj vrchol, kterým byl rok 2002, kdy bylo v provozu 444 jaderných bloků.

Světová jaderná asociace se ještě kolem ročního výročí havárie v japonské Fukušimě snažila vytvořit dobrou atmosféru kolem jaderné energetiky. Podle ní se staví 60 nových jaderných reaktorů, 163 dalších je plánováno. „To není méně než v únoru 2011, kdy se stavělo 52 jaderných reaktorů a 156 dalších se plánovalo,“ psalo se tehdy ve Wall Street Journalu. Tato čísla měla lidem ukázat, že jaderná energetika neutržila jadernou havárií v japonské Fukušimě v loňském roce velkou ránu. 52 % nových jaderných bloků mělo vzniknout v asijsko – pacifické oblasti.

Schneiderova zpráva však nyní dochází k odlišným závěrům: Na rozdíl od Mezinárodní agentury pro atomovou energii zpráva zařazuje všech šest fukušimských reaktorů do kategorie vyřazených jaderných elektráren. Odůvodnění: tato zařízení se s téměř 100% jistotou nebudou již nikdy více moci použít pro výrobu elektřiny. V kategorii plánovaných jaderných reaktorů by se mělo nacházet sice 59 jaderných bloků, ale mnoho z těchto projektů existuje již více než 20 let. Jako např. brazilská jaderná elektrárna Angra 3, která je již od roku 1985 zařazena do kategorie jaderných elektráren ve výstavbě. Sice tehdy byla nakoupena technika za 750 miliónů německých marek a od té doby uskladněna, otázkou ale je, jestli tato technologie odpovídá nynějším stavu poznání a jestli bude vůbec kdy uvedena do provozu.

Takových příkladů je mnoho: Kursk 5 v Rusku – zahájení stavebních prací v roce 1985, Chmelnitzky 3 a 4 na Ukrajině – zahájení stavby v roce 1986, rekord drží americký reaktor Watts Bar 2, kde byly stavební práce zahájeny již v roce 1972 a kde byl před nedávnem již po x-té odložen termín uvedení do provozu.

I při optimistických číslech počet nových stavěných reaktorů výrazně zaostává za kapacitami, které budou z důvodu konce životnosti odstavovány. Přitom průměrný věk provozovaných reaktorů ve světě dosáhl 27 let, zatímco průměrné stáří doposud odstavených 145 reaktorů bylo pouze 24 let. Budoucnost jádra ve světě rozhodně není růžová.

Další informace:

http://www.sonnenseite.com/Aktuelle+News,Atomkraft+weltweit+auf+dem+Rueckzug,6,a22714.html
http://www.worldnuclearreport.org/

*****

(c) překlad Gabriela Pohlová, OIŽP // foto: World Nuclear Industry Status Report 2012