Platforma zjistila názory lídrů do krajských voleb

Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila lídry, kteří vedou politické strany, hnutí a jejich koalice do nadcházejících krajských voleb v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině s cílem zjistit jejich názory na problematiku radioaktivních odpadů. Konkrétně se jich zeptala, zda jsou pro vyhledávání hlubinného úložiště v jejich kraji a zda budou hájit zájmy samospráv a obyvatel obcí, na jejichž území stát místo pro hlubinné úložiště hledá. Také zda pomohou z pozice samosprávy kraje v tlaku na českou vládu s cílem změnit vládní koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem tak, aby byly rozpracovány i alternativy k hlubinnému ukládání.  Jejich odpovědi naleznete v přílohách.

Nejen obyvatelé vyhledáváním bezprostředně dotčených obcí se tak mohou snadněji rozhodnout, které strany budou hájit jejich oprávněné zájmy. Odpovědi naznačují, že v krajských zastupitelstvech získají spojence pro přijetí zákona o zapojení obcí do vyhledávání úložiště, který by posílil dnešní nevyhovující postavení obecních samospráv oproti státním organizacím a také v tlaku vůči zodpovědným státním úřadům na hledání alternativ vůči hlubinnému ukládání.   Obyvatelé Kraje Vysočina se po volbách mohou dočkat nesouhlasného usnesení k umístění hlubinného úložišti na území kraje tak,jako se již vyjádřili zastupitelé krajů Jihočeského a Plzeňského.

Petr Klásek, starosta obce Chanovice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, řekl: „Pro občany žijící ve státem vytipovaných lokalitách je problematika úložiště radioaktivních odpadů "na věčné časy" již dvě desetiletí podstatným tématem. Způsob řešení technického problému, jak a kam ukládat vyhořelé radioaktivní palivo, je i testem demokratických postupů v ČR. Vládní a ministerští úředníci nechtějí do rozhodování o tak zásadním a problematickém úkolu brát na vědomí tisíce lidí trvale žijících v jednotlivých lokalitách a desetitisíce občanů bydlících v bezprostředním okolí uvažovaných míst.“

„Volby do krajských zastupitelstev jsou důležité z důvodu, že státní instituce nerespektují jen místní samosprávy, ale možnosti budování úložiště neprojednávají ani se zvolenými krajskými představiteli. Přitom kraje a jejich vedení řeší systematicky rozvoj a udržitelnost života na svých správních územích. A že je úložiště velmi kontroverzní stavbou, to je jasné. Nemluvě o uvažovaném provozu na desítky tisíciletí, který naprosto změní funkčnost širokého regionu.“

„Přijetí zákonných norem a příslušných závazných pravidel ohledně úložiště musí vznikat tak, aby nebyla porušována svoboda rozhodování přímo dotčených občanů a vlastníků nemovitostí. Postoj krajských zastupitelstev a hejtmanů je proto velmi důležitý.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 51 členů (35 obcí a měst a 16 spolků) za účelem prosazení změny v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí.

Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti, další informace může poskytnout:
Petr Klásek, starosta Chanovic a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, tel.: 606 745 795, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Průzkum postojů lídrů kandidátek do krajských voleb k problematice hlubinného úložiště - Plzeňský kraj
Průzkum postojů lídrů kandidátek do krajských voleb k problematice hlubinného úložiště - Jihočeský kraj
Průzkum postojů lídrů kandidátek do krajských voleb k problematice hlubinného úložiště - Kraj Vysočina