Restart hledání lokality pro úložiště ve Velké Británii

Britská vláda na konci ledna 2018 znovu zahájila celonárodní hledání komunity, která by chtěla hostit podzemní skládku vysoce radioaktivního odpadu. Již několik let se snaží zajistit lokalitu s vhodnou geologií a se souhlasem místních, kteří by dobrovolně a dlouhodobě poskytli prostor pro zařízení pro geologické ukládání.

Poslední snahy zastavila v roce 2013 rada hrabství Cumbria, když jako poslední zbývající samospráva odmítla hostit skládku. Ministři tedy restartovali svoji misi k získání hostitelské komunity pro hlubinné úložiště. Jejich mise získala na větší důležitosti poté, co se v hrabství Somerset začala stavět jaderná elektrárna s plány na výstavbu dalších čtyř reaktorů.

Správa radioaktivního odpadu (RWM), vládní orgán pověřený budováním zařízení stovky metrů pod zemí, uvedla, že od roku 2014 dosáhla významného pokroku v „rozvoji nabídky“ pro zainteresované komunity. Ministr pro energetiku Richard Harrington uvedl, že výstavba úložiště by vytvořila 1 000 pracovních míst a jeho provoz by vedl k vytvoření dalších 600 míst.

Konzultace o procesu plánování a způsobu, jakým vláda bude pracovat s komunitami, byly zahájeny v předposledním lednovém týdnu. Dva zdroje se k němu vyjádřily pro The Guardian. První z nich se vyslovil, že doufá, že to ministři tentokrát vezmou za správný konec, a druhý řekl, že: "Nepořádek, který udělali v minulosti, se nemůže opakovat. Je ostudné, že se naposledy stalo téma obětí místní politiky.“

V lednu roku 2013 rada hrabství Cumbria hlasovala proti započetí předběžných prací na zařízení, přičemž konzervativní představitelka rady uvedla obavy o vhodnosti místní geologie. Rozhodnutí bylo přijato pět měsíců před místními volbami.

Po neúspěších v roce 2013, tzv. bílá kniha („white paper“) z roku 2014 předložila nové vládní plány, které stále zdůrazňují získání souhlasu komunity. Profesor Neil Hyatt, vedoucí Oddělení materiálové vědy a inženýrství na univerzitě v Sheffieldu, uvedl: „Je to o správné geologii a o přijetí projektu komunitou. Geologické podloží musí být schopno izolovat radioaktivní odpady od povrchu na požadovanou dobu, která je stovky tisíc let.“

Byla sepsána celostátní zpráva o geologickém průzkumu, která identifikovala nejvhodnější části země, ale Hyatt uvedl, že je zapotřebí získat další informace.

Ann McCallová, ředitelka RWM pro vyhledávání lokality pro úložiště a zapojení komunit do něj, uvedla na prosincové konferenci, že budování hlubinného úložiště je „rozhodující mise“ pro ukládání radioaktivního odpadu ve Velké Británii, která ho má „strašnou spoustu“. McCallová uvedla, že agentura brzy spustí internetové stránky kampaně s cílem zvýšit povědomí a angažovanost veřejnosti a dodává: „Není možné hodit řešení na komunitu.“

Zařízení by bylo umístěno v Anglii nebo ve Walesu, protože Skotsko upřednostňuje přípovrchové skladiště. Vysoce radioaktivní odpad, ten nejradioaktivnější materiál, by se do zařízení nepřevezl po mnoho desetiletí. Jaderný odpad je v současné době skladován na přibližně třiceti místech, ale převážně na pozemku přepracovacího  závodu Sellafield v hrabství Cumbria.

Očekává se, že cena projektu bude činit 12 miliard liber (342 miliard korun) a splácet se bude v průběhu celého století. Vláda bude hradit 55 % nákladů, majitelé nových elektráren jako EDF dalších 35 % a konečně 10 % bude pokryto fondem odpovědnosti vyčleněným předchozími provozovateli jaderných zařízení.

Cena by mohla jít nahoru nebo dolů v závislosti na tom, kolik odpadu se bude do zařízení muset uložit, řekl Hyatt: „Existuje spousta nejistot kolem nákladů.“


Originál článku: Search restarts for area willing to host highly radioactive UK waste, autor Adam Vaughan; publikováno v The Guardian 21. ledna 2018 (redakčně upraveno)

*****
(C) Přeložila Olga Kališová, Temelin.cz // Obrázek: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo