Britům to ještě nikdo neřekl?

Překlad článku z Renewables international. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, německá komunita obnovitelných zdrojů je potěšena oznámením o stavbě nové jaderné elektrárny ve Velké Británii. Náklady jsou nyní, konečně, tak transparentní - a tak vysoké! Ještě nikdo neřekl Britům kolik stojí elektřina z obnovitelných zdrojů?

Nejdříve přehled německých výkupních tarifů (FIT-Feed-in-tariffs) pro elektřinu z větru a fotovoltaiky pro rok 2014 spolu s odhady do budoucna. Ovšem, jsou to odhady, jsou založené na oficiálních publikacích, jako je tento PDF. “Agora” hodnoty jsou na základě studie, kterou jsem komentoval zde.

 - 
Jednoznačně, výkupní ceny, které dostane od roku 2023 nová jaderná elektrárna ve Velké Británii je mnohem vyšší než co stojí elektřina z větru a slunce nyní stojí, a ceny půjdou dolů!

Ale neporovnávejme jen budoucnost – Německo má mnoho starých dražších fotovoltaických zdrojů a též vyrábí z biomasy. Průměrná výkupní cena pro všechny obnovitelné zdroje byla v roce 2012  asi 12.1 centů (3 Kč/kWh). Ale tato cena též půjde dolů, ne nahoru. V druhém grafu tedy odhadujeme jak se bude měnit tato průměrná cena. Ovšem, Hinkley bude v provozu od plánovaného roku spuštění v 2023 (ne, nebude zpožděno!) po dobu nejméně 35 let, tedy do roku 2058, ale náš graf končí v roce 2040, kdy cena z jádra bude již asi 2x vyšší.
 - 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doplňující informace (M. Šimoník): Komentář Nicka Butlera z Financial Times zde. Náklady na integraci FV do elektrické soustavy jsou diskutovány zde.

Článek nezohledňuje severněji položenou Velkou Británii a tím o cca. 20 % nižší intenzitu slunečního záření, pro státy ve střední Evropě však uvedené údaje o FV možno aplikovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A ještě předpokládané náklady na elektřinu v Německu, včetně nákladů na posílení sítí, záložní zdroje, aj. Celá studie zde.

 

Psáno pro blog iDNES.cz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články