ČEZ: maximalizace zisku na úkor jaderné bezpečnosti

Běžnému českému člověku je v mnoha podobách opakovaně servírována informace: „Jaderná elektrárna Temelín (nebo Dukovany) je naprosto bezpečná!“. Opravdu je vše tak skvělé, jak se to propaganda snaží podávat? Přestože český Státní úřad pro jadernou bezpečnost má od nestrannosti vůči jadernému průmyslu, na rozdíl od jeho německých nebo francouzských kolegů, poměrně daleko, bylo by dobré podívat se, co na to říká jeho předsedkyně Dana Drábová.

Ta se na konci června na konferenci České nukleární společnosti zamýšlela nad poučením ze zátěžových testů po Fukušimě. I dozvěděli jsme se, že z důvodu maximalizace zisku na úkor investic na Temelíně od jeho spuštění a dlouho i v Dukovanech neproběhla téměř žádná bezpečnostní vylepšení, zatímco na všech ostatních evropských elektrárnách probíhají. ČEZ buď informace od ostatních provozovatelů nemá, nebo je nevyužívá. Naše jaderné elektrárny tak jsou jediné, které nemají žádná zařízení určená k likvidaci těžkých havárií. Pokud budou důsledně realizovány programy zlepšení bezpečnosti, pak jen sníží ztrátu na zbytek Evropy. Zatím ale ČEZ spíše odůvodňuje, co není třeba či nelze provést.

Evropské zátěžové testy, jakkoliv byly svým rozsahem omezené, ukázaly potřebu rozsáhlých investic do jaderné bezpečnosti.  To by mělo stát 260 až  640 miliard Kč. Tedy až 10 miliard korun na JE Temelín a 20 miliard korun na JE Dukovany. Bude naprosto nezbytné realizovat všechna potřebná vylepšení, tak, aby jaderná bezpečnost našich jaderných elektráren odpovídala nejlepším dostupným technickým řešením anebo je, i předčasně, budeme muset uzavřít.

Připravovaná evropská norma, která má poprvé v historii sjednotit požadavky na jadernou bezpečnost, musí vycházet z nejlepších bezpečnostních standardů.  Jakákoliv úleva ve snaze vyhovět provozovatelům i těch nejstarších přesluhujících reaktorů, by se mohla krutě vymstít.