Šetrná energetika vyrazila na cestu kolem světa

Prezident Světové banky Jim Yong Kim i generální tajemník OSN Pan Ki-mun spolu s vládami, dalšími mezinárodními agenturami a byznysem hledají cesty a prostředky pro zvýšení přístupu k energii pro všechny. Stále nižší cena moderních technologií šetrných zdrojů otvírá široký prostor pro zlepšení kvality života v méně rozvinutých státech.

Obnovitelná energie pro všechny

Na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů v zemích třetího světa se zaměřuje program OSN Sustainable Energy for All. Program chce poskytnout přístup k elektřině všem (až 1,3 miliarda lidí na světě nemá ve svých domovech přístup k elektřině). Hlavní nástroj vidí v obnovitelných zdrojích energie a energetické soběstačnosti těchto domácností. Lidé si tak budou moci číst a učit se i za tmy, provozovat své podniky i po západu slunce, využívat možnosti elektřiny pro uchovávání a zpracovávaní jídla a vedlejším efektem bude také snížení často smrtelných úrazů způsobených manipulací s ohněm. Program vidí potenciál ve větrné, solární, vodní a geotermální energetice.

Slunečná Keňa

Keňský zemědělec Peter Lessuda patřil ještě nedávno mezi typické keňské venkovany, kteří utratí ročně 86 miliard keňských šilinků za petrolej potřebný k osvětlení jejich domů. Doufal, že bude jeho odlehlý domov konečně připojen k elektřině. Čekat by však mohl věčně, takže si nedávno pořídil solární systém za 36 tisíc keňských šilinků, jenž je schopen vyrobit dost elektřiny pro osvětlení, televizi a rádio.

Není divu, že zájem o solární technologie v Keni stále roste. Podle projektanta místních solárních systémů jsou oblíbeným produktem také solární svítilny, vařiče a ledničky a samozřejmě solární ohřev vody. Využitím solární energie mohou Keňani výrazně ušetřit na nákladech za elektřinu. Podle manažera z místní solární firmy mohou uspořit až 60 procent ročních výdajů - a to zejména díky solárnímu ohřevu vody.

I přes zřejmé výhody obnovitelných zdrojů je nedávný návrh energetické strategie pro Keňu v případě cílů pro solární energetiku pramálo ambiciozní: počítá s 200 megawatty do roku 2022.

Perské obnovitelné pobídky

Šetrná energetická řešení potřebují, podle slov místní samosprávy, také v Pákistánu. Pákistán je totiž jednou z nejvíce klimatickou změnou zasažených zemí na světě, což se projevuje suchem, záplavami a nestabilními energetickými podmínky, které vedou k vysoké emigraci pákistánských obyvatel. Na začátku května proto otevřel pakistánský premiér první solární elektrárnu o výkonu sto megawattů. Solární park má 400 tisíc panelů a bude patřit mezi největší fotovoltaické zdroje na světě. Do roku 2016 chce Pákistán v dané oblasti vybudovat fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu až tisíc megawattů.

Podle dohledatelných zpráv však pákistánská vláda zkoumala využití fotovoltaických modulů již začátkem 80. let minulého století. První pákistánská solární elektrárna byla nainstalována v roce 1981 v vesnici Mumniala. Dlouhodobě se v Pákistánu daří větrné energetice. Větrné farmy začal budovat v odlehlých oblastech, které se potýkaly s nedostatkem elektřiny. První farma byla postavena již v roce 2002 a do roku 2015 má pákistánská vláda v plánu navýšit výkon větrných turbín až na 2500 megawattů.

Zatím pouze ve fázi plánování využití obnovitelných zdrojů je také Irán: íránský ministr energetiky zveřejnil závazek, že země do roku 2018 zprovozní 5000 megawattů solárních a větrných elektráren. Stát již začal budovat 400 MW nových projektů a podepsal kontrakty na dalších 900 MW. Hlavním důvodem směřování země k šetrné energetice je rostoucí poptávka po energii, která každý rok roste o 5000 MW.

Impuls pro ekonomiku

Po celém světě dává práci výroba komponent pro šetrnou energetiku nebo instalace obnovitelných zdrojů až 6,5 milionu lidem. Vedle typických trhů jako jsou Německo, USA nebo Čína jde také o Indii nebo Bangladéš. Právě Bangladéš je překvapivým premiantem ve statistikách solární energetiky. Za posledních deset let se stal celosvětovým lídrem v instalaci malých solárních systémů pro domácnosti. Jejich počet se zvýšil za poslední desetiletí z 25 tisíc na 2,8 milionu a loni tak instalace panelů zaměstnala až 100 tisíc lidí.

Bez předsudků

Šetrná energetika proniká také do méně rozvinutých a chudších zemí Afriky díky stále levnějším moderním technologiím. Instalace solárních panelů je snadná a rychlá. Nepotřebuje dlouholeté plánování. Obnovitelné zdroje tak postupně začínají ve strategiích států nahrazovat předchozí řešení – plány na výstavbu jaderných elektráren.

Solární nebo i větrné zdroje navíc zaručují dlouhodobé a čisté řešení pro získávání energie, zajišťují lidem energetickou soběstačnost, nezávislost na často nestabilní síti, nabízí udržitelnou cestu z chudoby a především vytváří potřebná pracovní místa pro zkušené techniky.

Psáno pro blog na www.aktualne.cz, spoluautorkou textu je Kristýna Vobecká.