Hinkley Point: začátek konce

Britský publicista a politik Jonathon Porritt nesdílí názor, že projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C je těsně před zahájením. Důvody shrnuje ve svém blogu, jehož zkrácenou verzi přinášíme v českém překladu. 

Nikdy jsem se netajil s názorem, že nové reaktory navržené pro elektrárnu Hinkley Point nebudou postaveny. Dnes jsem stoprocentně přesvědčen, že postaveny nebudou. K tomuto přesvědčení mě vede několik důvodů.

Před několika týdny EdF potvrdila, že investiční rozhodnutí v případě projektu Hinkley Point nepadne před volbami do britského Parlamentu a pravděpodobně ani před koncem letošního roku. Odklad rozhodnutí byl zdůvodněn slovy: “Dostali jsme se do závěrečné fáze vyjednávání, která ovšem může trvat značně dlouho. Bude záležet na řadě problémů, které zbývá dořešit.”

Problémy na seznamu nejsou zrovna banální. Zaprvé je třeba podepsat konečnou dohodu se spoluinvestory, včetně čínských, kteří si kladou nové podmínky (požadují závazek francouzské vlády, že nenechá zbankrotovat ztrátovou společnost Areva – hlavního dodavatele technologie pro Hinkley Point a odmítají se podílet na vícenákladech plynoucích z případného protažení časového harmonogramu). Zadruhé je potřeba dořešit smlouvu o garanci pro půjčku ve výši 10 miliard liber s ministerstvem financí. Zatřetí je třeba uzavřít jednání s britskou vládou o smlouvě k dotačnímu mechanismu. Britská vláda a Evropská komise dále musejí potvrdit všechny části smlouvy o nakládání s jaderným odpadem.

EdF do seznamu nezahrnuje rizika spojená se stížnostmi rakouské vlády a obchodní společnosti Greenpeace Energy na rozhodnutí Evropské komise, podle kterého je záměr britské vlády dotovat elektřinu z nových reaktorů v souladu pravidly hospodářské soutěže a trhu s elektřinou. EdF zjevně spoléhá na to, že britská vláda přesvědčí rakouskou, aby stížnost stáhla. Podle diplomatické nóty, která unikla do médií, se o to britská vláda skutečně snaží. Na německou společnost Greenpeace Energy (společnost není majetkově propojena s ekologickou organizací Greenpeace), která se postupem britské vlády a rozhodnutím Evropské komise cítí poškozena v hospodářské soutěži, ovšem britští ministři žádnou páku nemají.

Bez ohledu na to, jak dopadnou uvedené stížnosti, mám dost důvodů k přesvědčení, že projekt Hinkley Point zkrachuje. Zde je jejich přehled:

  • Odhady nákladů na výstavbu se v minulých dvou letech opakovaně zvedaly a nic nenasvědčuje tomu, že by se měly stabilizovat na současné úrovni;
  • Projekty reaktoru EPR (typ navržený pro Hinkley Point C) ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville se topí ve stále vážnějších problémech;
  • Čínští spoluinvestoři mají stále více výhrad k reaktoru EPR;
  • Francouzská vláda stále častěji vyjadřuje neochotu finančně vypomáhat státním firmám EdF a Areva, jejichž hospodářské výsledky se stále zhoršují;
  • Areva se v důsledku své současné špatné finanční situace (za rok 2014 byla ve ztrátě 4,8 miliard eur) patrně stáhne z role spoluinvestora projektu Hinkley Point;
  • Britská vláda se stále snaží získat souhlas Evropské unie s tím, aby v projektu Hinkley Point držela zlatou akcii, která by ministrům zaručila speciální hlasovací právo a umožnila zablokovat změnu vlastnických poměrů. Patrně tím chce zabránit situaci, kdy by EdF chtěla z projektu vycouvat, a čínští investoři by získali většinu. Zlatá akcie by ale úplně změnila celé dotační schéma, které v loňském roce schválila Evropská komise.

Skutečnost, že hlavní dodavatel projektu bez zásahu francouzské vlády pravděpodobně zbankrotuje, v kombinaci s čínskými investory, kteří odmítají nést náklady spojené s případnými skluzy ve výstavbě (u všech dosavadních reaktorů EPR k nim došlo), znamená vysoce riskantní podnik.

Baronka Bryony Worthingtonová, stínová mluvčí labouristů pro klima a energetiku se vyjádřila, že dohodou o projektu Hinkley Point způsobila současná koalice krizi důvěry v budoucnost britské energetické politiky. Konzervativci podle ní způsobili destabilizaci energetického trhu - intervence provedená ve prospěch Hinkley Point poškodila důvěru všech ostatních subjektů ve férové podmínky. Baronka Worthingtonová soudí, že koaliční vláda trpěla obsesí pro podporu jednoho projektu.

Vzhledem k tomu, že baronka Worthingtonová je výraznou stoupenkyní rozvoje jaderné energetiky v Labour Party, nelze vyloučit, že uvnitř strany bude formulována pozice: „Zastavme Hinkley Point, ať nezničí celou koncepci rozvoje jádra.“ Očekávám, že po volbách proběhne nová diskuse o tom, zda projekt Hinkley Point stojí za to, abychom si kvůli němu rozvrátili trh s elektřinou.

Plné znění:
http://www.jonathonporritt.com/blog/hinkley-point-beginning-end

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / foto:  Wikimedia Commons