Finská vláda vydala povolení ke stavbě úložiště, problémy přetrvávají

Finská vláda vydala jako první na světě povolení k výstavbě hlubinného úložiště pro vysoce radioaktivní odpad včetně vyhořeléhop paliva z jaderných elektráren. Výstavba úložiště na ostrově Olkiluoto poblíž jaderné elektrárny bude stát 3 miliardy eur, zavážení odpadu má být zahájeno kolem roku 2023. Kapacita úložiště je projektována na 6 500 tun jaderného odpadu.

Úložiště bude vybudováno v žulovém podloží 400 metrů pod úrovní terénu. Odpad bude uložen v měděných kontejnerech fixovaných v úložišti jílovou výplní. V roce 2120 se počítá s definitivním uzavřením naplněného úložiště, zpětné vyjmutí odpadu nebude umožněno. Celkový koncept kopíruje švédský přístup, ovšem ve Švédsku dosud kvůli nejasnostem v technickém provedení nebylo stavební povolení vydáno

Vydání stavebního povolení pro výstavbu úložiště doprovázely ve Finsku spory o to, zda jeho kapacita bude dostatečná i pro odpad produkovaný společností Fennovoima, která plánuje výstavbu jaderné elektrárny Pyhäjoki  společně s ruským koncernem Rosatom. Energetické společnosti TVO a Fortum investovaly do vývoje úložiště značné částky a Fennovoimu vnímají jako černého pasažéra. Představitelé společnosti Posiva, která úložiště staví, se vyjádřily, že ve Finsku jsou i další lokality, kde by mohlo vyrůst úložiště pro odpad Fennovoimy.

Mezi odbornou veřejností není postoj ke zvolenému konceptu úložiště jednohlasný. Bývalý ředitel vývoje ve Finském geologickém ústavu profesor Matti Saarnisto se kriticky vyjádřil k odhadu vlivu příštích ledových dob. V důsledku promrznutí půdy podle něj může dojít ke změně rozložení tlaku v okolí úložiště, případně k jeho porušení. Podle vyjádření profesora Saarnista nelze dlouhodobou geologickou stabilitu lokality spolehlivě prokázat.

Pro ostatní země hledající lokalitu pro úložiště jaderných odpadů může být inspirativní proces, který vedl k souhlasu místních autorit ve Finsku. Po celou dobu průzkumu, za který obce dostávaly finanční kompenzace, platila dohoda, že zastupitelstva obcí budou mít po ukončení průzkumných prací možnost projekt odmítnout. Několik vytipovaných lokalit skutečně právo veta využilo. Podmínky ovšem byly natolik přitažlivé, že další s projektem souhlasily. Podobný princip je uplatňován rovněž v sousedním Švédsku.

Více informací:
http://www.nature.com/news/why-finland-now-leads-the-world-in-nuclear-waste-storage-1.18903
http://yle.fi/uutiset/next_ice_age_a_threat_to_olkiluoto_nuclear_waste_respository/5866519

*****

(C) Karel Polanecký, Temelíin.cz //Foto: Posiva