Sesuv horniny v podzemním skladu v Novém Mexiku ohrozil uložený jaderný odpad
Pondělí, 17 Prosinec 2018 00:00

Mluvčí podzemního skladu jaderného odpadu Novém Mexiku, který bývá označován zkratkou WIPP (Waste Isolation Pilot Plant) oznámil, že při sesuvu horniny na začátku prosince došlo ke zřícení stropu v místnosti, kde se nachází jaderný odpad. Podle původního oznámení měly být zasaženy pouze místnosti bez uloženého odpadu, mluvčí WIPP ovšem připustil, že toto sdělení bylo chybné.

V místnosti se zříceným stropem sice nebyly sudy s odpadem uložené na podlaze, ale nacházely se zde dva kontejnery, do nichž byl uložen odpad po havárii v roce 2014. Tehdy došlo v důsledku chemické reakce k explozi jednoho ze sudů a úniku radiace a sklad musel být po dobu tří let uzavřen.

Mluvčí WIPP uvedl, že po provedení inspekce byl obnoven provoz skladu, neboť zřícení stropu kontejnery nepoškodilo. Kontejnery byly uloženy ve výklencích stěn a padající kusy stropu je přímo nezasáhly. Nedošlo ani ke zranění pracovníků, třebaže v době sesuvu jich bylo v podzemí více než padesát.

Ukládání odpadů z produkce jaderných zbraní v bývalém solném ložisku hluboko pod povrchem pouště v Novém Mexiku řídí ministerstvo energetiky, neboť zkušenosti z projektu mají být využity při ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Více informací:
https://eu.currentargus.com/story/news/local/2018/11/20/wipp-collapsed-nuclear-waste/2072270002/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / foto: Energy Dept.

 
 

Vyhledávání

Kalendář akcí

Odkazy

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner