Jaderný dozor zastavil obnovení provozu japonského rychlého reaktoru

V polovině května oznámila Japonská agentura pro atomovou energii (Japan Atomic Energy Agency - JAEA), která vlastní prototyp rychlého reaktoru Monju, že obnovení jeho provozu plánované na březen 2014 bude odloženo. JAEA nedostala od japonského jaderného dozoru povolení k zahájení příprav ke spuštění reaktoru kvůli bezpečnostním nedostatkům.

Podle zjištění jaderného dozoru nezvládala JAEA provádět kontroly řady zařízení v předepsaných intervalech. Některé z těchto kontrol přitom byly hodnoceny jako důležité pro bezpečnost reaktoru.  Po důkladnějším šetření dospěl jaderný dozor k názoru, že kultura jaderné bezpečnosti není dostatečná a JAEA nedokáže spolehlivě řešit problémy, které v elektrárně vznikají.

Rozhodnutí jaderného dozoru prodlužuje neúspěšnou historii experimentu s rychlým reaktorem Monju. Ten byl spuštěn v roce 1994 jako součást japonského záměru posílit soběstačnost ve všech částech palivového cyklu. V prosinci 1995 byl ovšem reaktor odstaven kvůli havarijnímu úniku chladícího sodíku a souvisejícím bezpečnostním rizikům. Pokus o opětovné uvedení do provozu byl v roce 2010 z technických důvodů ukončen dříve než reaktor dosáhl projektovaného výkonu.

Rozhodnutí jaderného dozoru má mimo jiné ekonomické důsledky pro JAEA, která do údržby reaktoru již dlouhou řadu let dává peníze. Každoroční náklady se pohybují kolem 20 miliard jenů (cca 150 milionů eur).

Více informací:
http://www.japantimes.co.jp/news/2013/05/17/national/monju-reactor-unlikely-to-resume-operations-by-next-march-jaea/#.UZZL4Up5Grs
http://www.japantimes.co.jp/opinion/2013/05/18/editorials/shut-monju-down-permanently/#.UZZMEEp5Grs

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons