Miliardy eur za zvýšení bezpečnosti ve Francii

Francouzská elektrárenská společnost EDF odhadla, že do opatření, která bude muset provést ve svých jaderných elektrárnách, aby vyhověly novým bezpečnostním standardům, bude třeba investovat miliardy eur. EDF provozuje 58 reaktorů, v nichž má být podle doporučení jaderného dozoru zvýšena úroveň bezpečnosti. Požaduje to francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (Autorité de Sűreté Nucléaire – ASN) na základě výsledků zátěžových testů po fukušimské katastrofě.

Podle předsedy francouzské vlády Françoise Fillona tato: „Zajistí, aby provozovatelé jaderných elektráren vyhověli všem požadavkům úřadu pro jadernou bezpečnost podle navrhovaného časového plánu.“ Pro společnost EDF, která se potýká s protahováním a prodražováním výstavby nového reaktoru ve Flamanville, to znamená další vážný ekonomický problém. Zástupci EDF odhadují, že nová opatření budou stát 10 miliard eur.

Šéf ASN André-Claude Lacoste uvedl: „Jsme přesvědčeni, že elektrárny mohou pokračovat v provozu pouze pod podmínkou, že provozovatel bude investovat do bezpečnostních opatření podle námi stanoveného časového harmonogramu. Jinak budeme požadovat odstavení některých reaktorů. Jestliže EDF usoudí, že se nevyplatí do zvýšení bezpečnosti některých elektráren investovat, může se sama rozhodnout pro jejich odstavení.“ ASN sestavil seznam požadavků na základě výsledků zkoušek odolnosti (takzvaných stress testů), kterými prošly všechny jaderné elektrárny v Evropské unii. Přímou motivací k testům byla vážná havárie reaktorů v japonské Fukušimě a jejich cílem je prověřit schopnost jaderných elektráren odolávat přírodním katastrofám.

Z pohledu České republiky bude zajímavé porovnat, jaká doporučení vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost pro reaktory provozované ČEZ. Jaderná elektrárna v Dukovanech je jen o několik let mladší než většina francouzských reaktorů a vzhledem k chybějícímu kontejnmentu nepatří z pohledu jaderné bezpečnosti mezi špičku.

Podrobnosti najdete ve článku Financial Times: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/40d16bd4-362b-11e1-9f98-00144feabdc0.html

*****

(C) Redakce Temelín.cz / foto: Jaderná elektrárna Cattenom provozovaná EdF, Stefan Kühn, Wikimedia, Creative commons