Studie: Bezpečnostní nedostatky v německých jaderných elektrárnách

Spolek pro ochranu životního prostředí a přírody (BUND) varuje před narůstajícími bezpečnostními nedostatky v německých jaderných elektrárnách a požaduje proto, aby Německo vystoupilo z jádra dříve než plánuje.

Těsně před pátým výročím fukušimské havárie byla v Berlíně představena studie, podle které nyní může dojít kdykoli k těžké jaderné havárii v každé z německých jaderných elektráren. Toho názoru jsou také zástupci německých úřadů. Plány pro ochranu před katastrofou neexistují, kritizuje Oda Becker, autorka studie „Jaderná energie 2016 - bezpečná, čistá, vše pod kontrolou?

Nutné dovybavování německých jaderných elektráren a potřebné bezpečnostní kontroly v nich se vzhledem k jejich dobíhajícímu provozu neplánují, a to ani u zastaralých elektráren. Nehodu by tak mohlo vyvolat například zemětřesení jako v případě japonské Fukušimy, pád letadla nebo teroristický útok, píše Becker ve své studii. Poslední německé jaderné elektrárny mají být odstaveny v roce 2022.

Ale ani v momentě, až budou všechny německé jaderné elektrárny zcela odstaveny, rizika jaderné energetiky v Německu zdaleka neskončí, varuje tato fyzička. Vysoce radioaktivní odpad z jaderných elektráren bude nadále muset zůstat v meziskladech jako Gorleben, Lubmin nebo Ahaus. Tyto mezisklady jsou také velice nedostatečně chráněny například před pádem letadla nebo teroristickými útoky, ačkoli v nich nedávno probíhaly částečné úpravy. Kromě toho v těchto skladech chybí možnost oprav skladovacích kontejnerů Castor.

Originál článku.

*****

(c) Gabriela Reitinger, OIŽP// foto:  Wikimedia Commons