Zřejmě v hledáčku teroristů: jaderné elektrárny

Při domovní prohlídce byla nalezena videonahrávka, na které se objevuje vedoucí výzkumného a rozvojového programu pro jadernou energii v Belgii. Vyšetřovatelé z toho usuzují, že teroristé plánují útoky v jaderných elektrárnách. Dvě jaderné elektrárny byly částečně vyklizeny.

Byl prosinec, krátce pro teroristických útocích na Paříž, když se našla podezřelá videonahrávka. Při jedné domovní prohlídce v Belgii našli policisté nahrávky, na kterých je snímám dům ve Flandrech (Vlámsku). Kamera snímala tento dům asi deset hodin. Na videonahrávce je vidět dům a stále stejný muž, který vychází a vchází do dveří. Nejprve si vyšetřovatelé s nahrávkou nevěděli rady, ale jasněji měli, jakmile zjistili, kdo je ten muž v nahrávce. Jednalo se o vedoucího výzkumného a rozvojového programu pro jadernou energii v Belgii. Od té doby jsou tamní jaderné elektrárny pod zvláštní ostrahou. Podle belgických médií by mohli mít teroristé v hledáčku právě jaderné elektrárny jako možný cíl dalších útoků. Odvolávají se přitom na „velmi dobré zdroje“ z bezpečnostních kruhů.

Zdá se, že na tomto podezření něco může být - provozovatel jaderných elektráren Tihange a Doal v úterý oznámil, že obě elektrárny byly po včerejších útocích částečně vyklizeny. Firma sdělila, že na žádost úřadů vyzvala všechny pracovníky těchto elektráren, kteří nejsou pro zajištění provozu nutně zapotřebí, aby opustili areál elektráren. A sice z bezpečnostních důvodů. „Pouze ten, kdo tam opravdu musel zůstat, zůstal,“ řekl mluvčí belgické jaderně - dozorné agentury AFCN.

Nařízená opatření mají minimalizovat riziko, že se dostanou teroristé do areálu elektráren. „Asi tisíc lidí pracuje v takovém zařízení. Všichni jsou sice podrobováni důkladné kontrole, ale nechceme podstupovat žádné riziko,“ informovalo AFCN. Nařízení platí až do odvolání. Elektrárny dále vyrábí elektřinu. Personál ve službě je v elektrárně v podobném obsazení jako o víkendech.

Jaderná elektrárna Tihange se nachází asi 70 kilometrů od Cách v blízkosti města Lüttich. Naposledy se tato elektrárna podobně jako další belgická jaderná elektrárna Doel v blízkosti Antverp objevila na titulních stránkách médií kvůli poruchám v nich. Reaktory musely být tehdy odstaveny, protože byla objevena netěsnost na vedení horké vody. Jindy se zase jednalo o závady na turbíně, často se v médiích objevují také zprávy o trhlinách reaktorových nádob. V Cáchách nedávno demonstrovalo 1.500 lidí za odstavení této jaderné elektrárny. Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricks prohlásila: „Jsme znepokojeni, jestli skutečně může být v těchto jaderných elektrárnách dostatečně zajištěna nutná reaktorová bezpečnost.“ Debata o možném odstavení belgických jaderných elektráren se možná vzhledem k aktuálnímu teroristickému nebezpečí opět obnoví.

Podle zjištění belgického deníku DH prý mají vyšetřovatelé konkrétní důkazy o tom, že atentátníci z Paříže chtěli získat přístup k jedné z belgických jaderných elektráren - aby zde způsobili jadernou havárii. Ohrožení je tak podle tohoto deníku „větší než kdy jindy“. Co s tím má do činění zmíněné video, není jasné. Jisté však podle belgických médií je, že vyšetřovatelé jsou názoru, že nahrávky mají vazbu na teroristickou skupinu, která stála za útoky na Paříž. A nyní možná s tou, která stojí za novým útokem z 22.března v Bruselu.

Originál článku.

*****

(c) Gabriela Reitinger, OIŽP// foto:  Wikimedia Commons