Spuštění reaktoru ve finském Olkiluotu bylo opět odloženo, zpoždění dosáhlo 13 let

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která je investorem výstavby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Olkiluoto, zveřejnila na konci srpna informaci o dalším odkladu dokončení a spuštění bloku. Podle aktualizovaného plánu by měl být blok připojen k síti v únoru a do plného provozu uveden v červnu 2022. Oproti harmonogramu ze začátku projektu, jehož cílem byl komerční provoz reaktoru v prvním pololetí roku 2009, tak dochází k celkovému skluzu třináct let.

Důvodem pro poslední odklad spuštění bloku je podle TVO nutnost prodloužit testování turbíny. Zprávu o komplikacích dostala TVO od generálního dodavatele, kterým je v současné době francouzská státní společnost Areva SA. Při předchozím odkladu deklarovala TVO, že v případě nedodržení harmonogramu bude požadovat finanční kompenzaci. Informaci o tom, zda k tomuto kroku přistoupí, v srpnu nezveřejnila.
 
Více informací:

Finland's Olkiluoto 3 nuclear reactor faces another delay, Nora Buli, Reuters

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora: