Hrozba ruského útoku na Ukrajinu prohlubuje pochybnosti investorů o projektu finského reaktoru Hanhikivi

Vojenské manévry ruské armády v blízkosti hranic s Ukrajinou a nejistoty související s vydáním stavebního povolení vedou k pochybnostem o budoucnosti projektu jaderné elektrárny Hanhikivi u finské obce Pyhäjoki. Podle smlouvy z roku 2013 má ruská společnost Rosatom postavit v Hanhikivi jeden reaktor AES-2006 s výkonem 1200 MW. Rosatom zároveň vlastní 34 % podíl v konsorciu Fennovoima, které je investorem výstavby. Finští akcionáři, jejichž většinový podíl v konsorciu Fennovoima je podmínkou vlády pro výstavbu elektrárny, ovšem v projekt ztrácejí důvěru.

Finská stavební společnost SRV zveřejnila informaci o prodeji svého podílu v konsorciu Fennovoima firmě RAOS Voima, která je finskou dceřinnou společností Rosatomu. Tento prodej musí ještě schválit ministerstvo hospodářství, protože vede k posílení ruského podílu v projektu. Další finští menšinoví akcionáři sdělili médiím, že se svých podílů v posledních letech pokoušeli zbavit, ale nenašli domácího kupce. Významnými akcionáři jsou vedle průmyslových firem také městské energetické podniky.

Jouni Haikarainen, ředitel Lahti Energia, připouští, že firma přijde o 15 milionů eur, které do přípravy projektu vložila, protože elektrárna nebude postavena. Naproti tomu Timo Honkanen, ředitel Turku Energia věří, že projekt bude dokončen, nebudou-li na Rusko uvaleny tvrdé sankce. Otázka sankcí však zůstává nejasná, v případě ruského útoku na Ukrajinu jsou prakticky nevyhnutelné. Věcnou komplikaci pak může znamenat fakt, že například tlaková nádoba reaktoru má být vyrobena v ukrajinském Kramatorsku v blízkosti aktuální frontové linie.

Podle původního plánu měla být elektrárna spuštěna v roce 2020, poslední odhady hovoří o komerčním provozu v roce 2029. Fennovoima aktuálně počítá s vydáním stavebního povolení v letošním roce a zahájením výstavby v létě 2023. Podle ministerstva hospodářství bude ovšem záležet na tom, kdy Fennovoima předloží kompletní požadovanou dokumentaci finskému jadernému dozoru. Teprve po technickém bezpečnostním posouzení předloží ministerstvo návrh ke schválení finské vládě. Zatím nebylo rozhodnuto, zda součástí materiálu bude i geopolitické posouzení požadované ministerstvem obrany.

Více informací: Ukraine crisis raises doubts about Fennovoima nuclear project, Yle News

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons