ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Projekt jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku byl ukončen investorem

Projekt jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku byl ukončen investorem

Společnost Fennovoima oznámila 2. května na svých internetových stránkách ukončení smlouvy o výstavbě jaderné elektrárny Hanhikivi, kterou měla uzavřenu s ruským Rosatomem. Oficiálním důvodem jsou zpoždění na straně dodavatele a jeho neschopnost projekt uskutečnit. Dále Fennovoima uvádí, že Rosatom se nedokáže vypořádat s riziky, která pro projekt znamená válka na Ukrajině. Práce na získání stavebního povolení i přípravné práce na staveništi budou ukončeny.

Ve společnosti Fennovoima má 34 % podíl dceřinná společnost Rosatomu s názvem Raos Voima, Dalšími vlastníky jsou finské průmyslové podniky nebo města. Po ruském útoku na Ukrajinu se představitelé finské vlády stavěli skepticky k vydání stavebního povolení z geopolitických důvodů.

Zpráva společnosti Fennovoima v angličtině je dostupná na: https://www.fennovoima.fi/en/press-releases/fennovoima-has-terminated-contract-delivery-hanhikivi-1-nuclear-power-plant-rosatom

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies