Maďarská sázka na Rosatom je spojena se značným rizikem
Britská zpravodajská stanice BBC přinesla reportáž z maďarského Pakse, kde má ruská státní společnost Rosatom na objednávku Orbánovy vlády vybudovat dva nové jaderné bloky. V reportáži je zmíněno několik překážek, které po ruském napadení Ukrajiny projekt ohrožují.
Maďarská vláda se spolupráci s Ruskem nebrání. Zatímco projekt Rosatomu ve Finsku byl investorem ukončen krátce po začátku invaze, maďarská vláda podporuje pokračování výstavby v Paksi podle mezivládní smlouvy, kterou podepsali Viktor Orbán a Vladimir Putin v roce 2014. Ta vedle dodávky technologie obsahuje i závazek ruské strany poskytnout půjčku ve výši 10 miliard eur, která bude splácena z tržeb za elektřinu. Původní plán spuštění elektrárny v roce 2026 není dosažitelný, zemní práce byly zahájeny až v srpnu 2023. Rosatom uvádí jako termín spuštění rok 2030, ale několik faktorů projekt vážně ohrožuje.
Řada rozměrných součástí elektrárny má být vyrobena v Rusku a do Maďarska přepravena po zemi. Podle původního plánu bylo počítáno s dopravou přes území Ukrajiny, jiná přepravní trasa není aktuálně k dispozici. Počítat je třeba i s personálnímu problémy. Na stavbě elektrárny by mělo pracovat několik tisíc svářečů, podle původních předpokladů mělo jít z velké části o Ukrajince.
Další problémy plynou ze skutečnosti, že projekt v Paksi není kompletně ruský. Kontrolní a řídící systém má být dodán francouzsko-německým konsorciem Framatome/Siemens, turbíny pak maďarskou dceřinou společností americké General Electric. Lze si těžko představit, že američtí, němečtí a francouzští experti budou úzce spolupracovat s ruskými kolegy 400 kilometrů od hranic země, kterou Rusko denně bombarduje. Samostatnou otázkou pak zůstává riziko rozšíření evropských sankcí proti Rusku na jaderné technologie.
Celou reportáž najdete na adrese: https://www.bbc.com/news/world-europe-63964744
****
(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / Foto: Wikimedia Commons