Má se z Česka stát jaderná popelnice Evropy?

Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti jsou zděšené, že by pod jejich domovy měl skončit vysoce nebezpečný odpad nejen z Dukovan a z Temelína, ale i ze zahraničních jaderných elektráren. Jak prozradil slovenský premiér Peter Pellegrini, domluvil se se svým českým protějškem Andrejem Babišem, že by projekt hlubinného úložiště mohly obě země řešit společně. Vzhledem ke spěchu českých úřadů, které stále trvají na výběru finální lokality do roku 2025 [1], je reálné riziko, že to bude Česká republika, kde bude mezinárodní úložiště umístěno. A vedle Slovenska jsou tu i další země, které by se rády zbavily svého vyhořelého jaderného paliva a nemají řešení.

Případná dohoda se Slovenskem nebo s dalšími zeměmi o uložení vysoceradioaktivních odpadů ale znamená nutnost zrušit důležitou pojistku v atomovém zákoně, kterou je dovoz cizího jaderného odpadu za účelem uložení v České republice zakázán [2]. Až doposud s odkazem na ni uklidňovaly zodpovědné státní úřady obavy lidí žijících v místech, kde hledají úložiště.

Pokud by mělo být plánováno úložiště pro zahraniční jaderné odpady, znamená to také velmi podstatnou změnu vstupních podmínek pro již probíhající geologické práce. Jestliže je dnes obtížné vytipovat vhodný kompaktní horninový blok o ploše alespoň 400 ha, musel by být daleko rozsáhlejší.

Platforma proti hlubinnému úložišti považuje oznámení za další důkaz, že chybí jasná společenská shoda, jak vyřešit jednu z velkých zátěží jaderné energetiky. Tedy narůstající množství vyhořelého paliva, které bude smrtelně nebezpečné ještě po další statisíce let. A že namísto neustálých změn pravidel hledání úložiště za běhu by bylo nanejvýš zodpovědné i pro tisíce dalších generací nejprve takovou shodu najít. A samozřejmě celý problém dále nezvětšovat.

Martin Schenk, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Po celý čas výběru místa pro hlubinné úložiště nás vládní představitelé ujišťují, že společné úložiště více zemí není možné a Česká republika si svůj problém s jaderným odpadem musí vyřešit sama. Najednou po setkání dvou spřízněných premiérů se situace obratem mění a odpad z cizích zemí možná skončí u nás. Která další spřízněná země to bude příště?“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 47 členů (32 obcí a měst a 15 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

Poznámky:
[1] Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice schválená vládou 29. 1. 2017, https://www.mpo.cz/cz/energetika/strategicke-a-koncepcni-dokumenty/nova-koncepce-nakladani-s-radioaktivnimi-odpady-a-vyhorelym-jadernym-palivem---mpo-2017--233909/

[2] Zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon:
§ 7
(3) Dovoz radioaktivního odpadu nebo vyhořelého jaderného paliva na území České republiky nebo jeho transfer z členského státu Euratomu je zakázán, nejedná-li se o
a) zpětný dovoz radioaktivního odpadu vzniklého při zpracování materiálu vyvezeného z České repub-liky nebo jeho zpětný transfer z členského státu Euratomu povolený podle tohoto zákona, nebo
b) dovoz nebo transfer z členského státu Euratomu podle odstavce 4.
(4) Dovoz radioaktivního odpadu nebo jeho transfer z členského státu Euratomu pro účely jeho zpra-cování nebo opětovného využití na území České republiky je povolen, pouze pokud je zajištěn nepro-dlený vývoz nebo transfer zpracovaného radioaktivního odpadu a radioaktivního odpadu, který vznikl při zpracování dovezeného nebo transferovaného radioaktivního odpadu, do země původu.

*****

(C) Martin Schenk -  Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti