Jaderné projekty na Blízkém východě podceňují riziko vojenských útoků

Nezisková organizace Nonproliferation Policy Education Center (NPEC) ze Spojených států vydala na začátku prosince 2021 studii rizik spojených s útokem provedeným pomocí řízených střel nebo dronů na jaderné elektrárny provozované nebo rozestavěné v zemích Blízkého východu. Motivací ke zpracování studie je historická zkušenost s útoky na jaderná zařízení během válečných konfliktů v regionu během minulých čtyřiceti let, ať už ze strany Íránu, Iráku nebo Izraele. NPEC zároveň bere v úvahu vliv vývoje vojenských technologií – řízené střely a drony, kterými disponují nejen armády regionálních mocností, ale také povstalecké a teroristické skupiny, jsou daleko přesnější, než bombardování a rakety použité při minulých útocích.

Studie obsahuje simulaci dopadů vojenského poškození jaderných elektráren Akkuyu v Turecku, Búšehr v Íránu, Barakah ve Spojených arabských emirátech a El-Dabá v Egyptě. Za hlavní riziko studie označuje požár vyhořelého paliva v bazénech umístěných v blízkosti reaktorů. Při využití dronů a řízených střel, které jsou naváděny na cíl s přesností jednotek metrů, by pravděpodobnost zásahu byla značná. Vzhledem k vysoké ničivé účinnosti náloží nelze počítat se zachováním ochranných stavebních konstrukcí. V případě požáru kompletně naplněného bazénu na vyhořelé palivo by si radioaktivní zamoření vyžádalo evakuaci 1,2 miliónu lidí v případě elektrárny Akkuyu a 3,4 miliónu v případě íránské elektrárny Búšehr. V případě havárie reaktoru způsobené vojenským útokem by se počet evakuovaných pohyboval v nižších stovkách tisíc.

Studie NECP doporučuje přizpůsobit management nakládání s vyhořelým palivem tak, aby nedocházelo k jeho koncentraci v bazénech. Zároveň upozorňuje, že riziku vážné havárie způsobené vojenským útokem nevěnují státy, které provozují, staví nebo plánují stavět reaktory na Blízkém východě, dostatečnou pozornost.

Celá studie je dostupná na: https://npolicy.org/hot-mess-next-missile-struck-reactors-in-the-middle-east-occasional-paper-2107/

Shrnující článek na: https://www.aljazeera.com/economy/2021/12/8/report-missile-strike-risks-to-middle-east-nuclear-reactors

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Obrázek: AL JAZEERA