ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Na staveništi turecké jaderné elektrárny Akkuyu došlo k výbuchu, který poškodil domy v okolí

Na staveništi turecké jaderné elektrárny Akkuyu došlo k výbuchu, který poškodil domy v okolí

Silná exploze na staveništi jaderné elektrárny Akkuyu otřásla 19. ledna večer celým přilehlým regionem. Následkem byla rozbitá okna v desítkách domů v nedaleké obci Buyukeceli. Seismologická stanice Kandilli zaznamenala otřes o síle 1,2 stupně Richterovy stupnice. Výbuch byl doprovázen zdaleka viditelným oblakem prachu.

Vedení jaderné elektrárny deklaruje, že výbuch byl proveden plánovaně v rámci zemních prací na výstavbě příjezdové komunikace. Veřejnost však o něm nebyla předem informována a zejména v přilehlé rekreační oblasti na mořském pobřeží vyvolal paniku. Nebylo zveřejněno, zda výbuch poškodil stavební konstrukci rozestavěné elektrárny nebo způsobil zranění zaměstnanců. V důsledku pořezání střepy z rozbitých oken byli zraněni dva lidé v okolí elektrárny. Podle zástupců regionu budou všechny škody na nemovitostech zmonitorovány a majitelům uhrazeny.

Podle Pinar Demircan z organizace nukleersiz.org se stále nedaří získat základní informace o tom, kdo ze subdodavatelů výbuch způsobil. Každopádně je zřejmé, že došlo k porušení bezpečnostních pravidel. Vedení elektrárny přislíbilo spolupráci na vyšetření incidentu.

První reaktor jaderné elektrárny Akkuyu staví ruská společnost Rosatom od roku 2018, výstavba druhého začala v roce 2020. Cena čtyř reaktorů je odhadována na 22 miliard dolarů. Projekt je založen na principu Build-Own-Operate, kdy elektrárna bude patřit Rosatomu, který bude tureckým odběratelům prodávat elektřinu za garantovanou cenu. Ta je ve výši 123,5 dolaru za megawatthodinu garantována po dobu 15 let.

Více informací:
https://yesilgazete.org/problems-around-akkuyu-npp-is-so-dire-that-even-the-supporters-of-nuclear-energy-must-object/

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:

 

 

 

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies