ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Požár a smrtelné úrazy na stavbě turecké jaderné elektrárny Akkuyu

Požár a smrtelné úrazy na stavbě turecké jaderné elektrárny Akkuyu

Na stavbě turecké jaderné elektrárny Akkuyu došlo 31. října k požáru transformátoru, kvůli kterému byla dočasně přerušena dodávka elektřiny na staveniště. Podle vyjádření společnosti Akkuyu Nuclear Company došlo k požáru v důsledku úderu blesku a hasičům se jej podařilo zlikvidovat.

O dva týdny později informoval deník Cumhuriyet o třech smrtelných úrazech, ke kterým na stavbě došlo v posledních deseti dnech. Třicetiletý turecký dělník zahynul po úrazu elektrickým proudem kvůli poškozenému kabelu. Jeden ruský a jeden turecký dělník pak zemřeli v důsledku zranění po pádu z lešení. V jednom z případů bylo lešení poškozeno silným větrem.

Na stavbě dochází podle dělníků, kteří hovoří s novináři, k častému zanedbávání pravidel bezpečnosti práce. Jedním z důvodů je politicky motivovaný tlak na rychlost provádění prací. Spuštění prvního bloku je naplánováno na sté výročí vzniku turecké republiky, které připadá na 29. října 2023, a dodržení termínu je významnou předvolební prioritou Erdoganovy administrativy.

První reaktor jaderné elektrárny Akkuyu staví ruská společnost Rosatom od roku 2018, výstavba druhého začala v roce 2020. Cena čtyř reaktorů je odhadována na 22 miliard dolarů. Projekt je založen na principu Build-Own-Operate, kdy elektrárna bude patřit Rosatomu, který bude tureckým odběratelům prodávat elektřinu za garantovanou cenu. Ta je ve výši 123,5 dolaru za megawatthodinu garantována po dobu 15 let.

Více informací:
https://www.duvarenglish.com/turkish-russian-workers-killed-in-akkuyu-nuclear-power-plant-construction-news-59522
https://yesilgazete.org/akkuyu-npp-should-not-be-allowed-to-start-operation-another-fire-at-akkuyu-npp-construction/

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: yesilgazete.org


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies