Finská jaderná elektrárna Olkiluoto opět odkládá spuštění – deset let po termínu

Společnost TVO, která je hlavním investorem finské jaderné elektrárny Olkiluoto, zveřejnila 9. října 2017 informaci o dalším odkladu spuštění rozestavěného reaktoru. Podle aktuálního odhadu má být reaktor uveden do provozu v květnu roku 2019, tedy deset let po původně plánovaném termínu. Délka výstavby se tak dostává na čtrnáct let, což je o čtyři roky více než světový průměr u reaktorů dokončených v posledních deseti letech.

Podle původního plánu měl být reaktor uveden do provozu na jaře 2009. S desetiletým zpožděním souvisí i výrazný nárůst nákladů. Podle původní smlouvy mělo dodavatelské konsorcium Areva-Siemens postavit elektrárnu za 3,2 miliardy eur, poslední odhad se pohybuje kolem 8,5 miliardy eur (od roku 2014 nebyla částka aktualizována navzdory prodlužování výstavby).

Společnost TVO a konsorcium Areva-Siemens spolu vedou arbitrážní spor, jehož předmětem je neplnění původní smlouvy. Obě strany se snaží na partnerovi vysoudit miliardové částky, aby snížily svoji ztrátu plynoucí z projektu. Předběžné vyjádření Mezinárodní obchodní komory dává za pravdu TVO, Areva musí počítat s tím, že bude muset platit penále na úrovni 5 miliard eur.

Reaktor EPR stavěný ve finském Olkiluotu, francouzském Flamanville a čínském Tchaj-šanu je jednou z hlavních příčin ekonomických potíží dodavatelské firmy Areva. Poté, co v roce 2015 zveřejnila Areva roční ztrátu ve výši 4,8 miliard eur, zahájila francouzská vláda záchranný program. O jeho úspěchu rozhodne mezi jinými faktory také výsledek finského projektu.

Více informací:
https://www.reuters.com/article/finland-nuclear-olkiluoto/finlands-olkiluoto-3-reactor-start-delayed-to-may-2019-idUSL8N1MK13B

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons