ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Francie i Finsko si staví svůj Temelín

Náklady na výstavbu nové jaderné elektrárny typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor) ve francouzském Flamanville se vyšplhají až na 6 miliard euro (přibližně 147 miliard korun), tedy téměř na dvojnásobek původně plánované částky. Stavba reaktoru se protáhne o čtyři roky.

Nenaplněné sny

Původní termín spuštění byl rok 2012, podle nových odhadů se první dodávky atomové elektřiny posunuly až do roku 2016. Se stejnými problémy se potýká i výstavba tohoto typu reaktoru ve finském Olkiluoto. Náklady na stavbu se také blíží dvojnásobku původní částky (z původních 3 miliard euro vzrostla cena na 5,6 miliard euro). Reaktor měl být spuštěn v roce 2009, v současné době Areva má však projekt pětileté zpoždění.

Technické problémy, prodražení a odsuny termínů dávají napovědět, že reaktory EPR stěží naplní předpoklad reaktorů třetí generace: snížit investiční náklady a dobu výstavby. „Důvodem, proč se v Evropě či v USA nestaví skoro žádné atomové reaktory, není jen riziko havárie, nýbrž především náklady na stavbu. Jaderné elektrárny jsou extrémně drahé a investoři o ně nemají zájem. Právě ekonomika drtí řadu jaderných projektů, proto by katastrofální zkušenost francouzského státního podniku měla varovat i české politik,“ říká Martin Sedlák, odborný konzultant sdružení Calla. Problémy francouzské atomové energetiky mohou také souviset s plánem tamní vlády nechat si propočítat možnosti snížení podílu jaderné elektřiny ze 74 % na 50 % i variantu úplného zastavení nukleární energie od roku 2050.

O dvou reaktorech typu EPR od francouzské společnosti Areva uvažuje rovněž ČEZ pro nový zdroj v Temelíně. Edvard Sequens ze sdružení Calla k tomu dodává: „K osvobození české energetiky od dovozu paliv a vysokého množství emisí jsou potřeba zcela jiné kroky. Vylepšení energetické efektivity průmyslu, úspory energie v budovách a také stabilní růst využívání domácích obnovitelných zdrojů. Příležitosti zelené energetiky jsou obrovské i v Česku. Jen obnovitelná energie může výhledově pokrýt téměř dvě třetiny domácí spotřeby.“

(c) Redakce Temelín.cz / Foto: Flamanville - Wikimedia

Martin Sedlák
Martin Sedlák
Spolupracuje s Aliancí pro energetickou soběstačnost (www.alies.cz), analytickým centrem, které propojuje producenty energie z obnovitelných zdrojů, profesionály z oblasti šetrného využívání energie s veřejným prostorem. V minulosti řídil projekt Chytrá energie, energetické koncepce ekologických organizací. Ve volném čase spolupracuje na projektu Česko hledá budoucnost, který má za cíl formulovat alternativní, odvážnou, ale přitom realistickou vizi pro Českou republiku příštích patnácti let založenou na rozvoji kvality života, modernizaci ekonomiky šetrné k životnímu prostředí a posilování demokratické kultury.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies