Francie možná z ekonomických důvodů uzavře pět reaktorů

Nezávislý analytik Craig Morris soudí podle konkrétních zmínek na webu provozovatele francouzských jaderných elektráren – společnosti EDF, že v příštím roce firma zvažuje uzavření pěti aktuálně provozovaných reaktorů. Článek Craiga Morrise přinášíme ve zkráceném překladu.

Vzhledem k tomu, že francouzská energetická transformace se zatím příliš nepohnula a země dosud definitivně neodstavila žádný ze svých 58 reaktorů, by ukončení provozu pěti jaderných bloků znamenalo významnou událost. K žádnému oficiálnímu prohlášení v této věci nedošlo, ale některé formulace na webu EDF ukazují, že jde o reálnou možnost.

Na stránkách EDF je uveden přehled plánovaných odstávek, pro reaktory Flamanville 2, Golfech 1, Nogent 1, a Tricastin 2 na začátek roku 2019. To by nebylo nic zvláštního, následuje ale věta: "Termín odstávky je předběžný: bude znovu posouzen a zdroj bude uveden do provozu, bude- li to ekonomicky výhodné." Tato věta je velmi neobvyklá. EDF zjevně říká, že zvažuje uzavření těchto čtyř reaktorů, protože jejich provoz se ekonomicky nevyplatí.

Zmíněný výrok pochopitelně ještě neznamená, že reaktory budou uzavřeny. EDF možná jenom zkouší vylepšit podmínky pro provoz svých zdrojů. V roce 2017 se velkoobchodní cena elektřiny pro rok 2020 pohybovala kolem 35 € za megawatthodinu, přičemž prodloužení životnosti francouzských reaktorů ze 40 na 50 let by bylo rentabilní až při ceně kolem 55 € za megawatthodinu. V důsledku prohlášení, že provoz reaktorů není ekonomicky výhodný, může EDF stáhnout část instalované kapacity z trhu, aby zvýšila cenu elektřiny pro své ostatní zdroje.

Pátým francouzským reaktorem, o jehož uzavření se spekuluje je Paluel 2, na kterém došlo během odstávky v březnu 2016 k nehodě. Při výměně parogenerátoru se toto 465 tun těžké zařízení uvolnilo z jeřábu a spadlo na podlahu reaktorové haly. Od té doby bylo spuštění reaktoru opakovaně odloženo a ani poslední zveřejněný termín v červnu 2018 není jistý.

Celý článek je zveřejněn na https://energytransition.org/2018/02/france-to-close-five-nuclear-reactors/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto:  Wikimedia Commons