Reaktor pro Temelín stojí v Británii 220 miliard korun

Britští novináři z The Times získali nový odhad ceny, za kterou nabízí jaderný developer EDF Energy výstavbu nových reaktorů typu EPR (Areva) v elektrárně Hinkley Point ve Velké Británii. Nový reaktor by aktuálně měl přijít na 7 miliard liber, tj. přibližně 220 miliard korun. Oproti loňskému odhadu jde o 40% nárůst.

Razantní zvýšení odhadované ceny komentoval analytik bankovní společnosti Citi Peter Atherton: „Dosáhnou-li náklady na výstavbu reaktoru skutečně k částce kolem sedmi miliard liber, tak se podle našeho názoru britský jaderný program stane neuskutečnitelným plánem.“

Investice do nových reaktorů by z komerčního pohledu nemohla být ekonomicky výhodná, zisk by investorům mohla zajistit pouze podpora státní kasy. Podle kalkulace společnosti Citi by se vyplatilo reaktor postavit a spustit pouze za podmínky, že by se elektřinu podařilo prodat za cenu 166 liber/MWh. Při současné ceně, která se pohybuje kolem 51 liber/MWh, by provozovatel musel dostávat od státu příspěvek 115 liber/MWh. To je více, než dotace pro elektřinu vyráběnou ve větrných elektrárnách umístěných na moři, které jsou aktuálně nejdražším britským zdrojem elektřiny (jejich cena ovšem rok za rokem klesá).

EDF Energy publikovaný nárůst ceny odmítla komentovat. Komentáře britských médií se ovšem shodují, že příčinou rostoucí ceny je aktuální zkušenost firmy se stavbou reaktoru EPR ve francouzském Flamanville. Ten měl být spuštěn letos, ale oproti původním předpokladům se výstavba protáhne o čtyři roky. Podle odhadů z loňského léta vyšplhala cena tohoto projektu na 6 miliard eur, ale tato částka pravděpodobně není konečná.

Nové reaktory mohou být v Británii postaveny pouze za podmínky, že se změní pravidla trhu a stát bude elektřinu z jádra dotovat. Tuto změnu předpokládá nový energetický zákon projednávaný v britském parlamentu. Dotace pro jaderné elektrárny jsou ovšem v rozporu s pravidly evropského trhu s elektřinou.

Více informací:
http://uk.reuters.com/article/2012/05/08/uk-nuclear-britain-edf-idUKBRE8470XC20120508
http://thegwpf.org/energy-news/5643-soaring-costs-threaten-to-blow-nuclear-plans-apart.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Creativ Common